Lidovky.cz

Bundesbanka nechce tisknout další peníze na záchranu eurozóny

Ekonomika

  10:53
FRANKFURT - Německá centrální banka odmítá výzvy, aby pomohla financovat záchranu eurozóny. Šéf Deutsche Bundesbank Jens Weidmann tak udělal čáru přes rozpočet několika světovým politikům, kteří v minulých dnech naznačovali, aby si Evropa z problémů pomohla sama.

Weidmann se naopak přiklonil na stranu kancléřky Angely Merkelové a nápad pokračovat v tištění peněz označil za sladký jed.

ČTĚTE TAKÉ:

K posílení role evropských centrálních bank eurozónu vyzvali například britský premiér David Cameron, americký prezident Barack Obama či ruský premiér Vladimir Putin. Evropská centrální banka (ECB) by podle nich měla slabé zadlužené země podpořit.

Některé zdroje v Německu uvádějí, že Weidmann se na schůzce nejdůležitějších zemí skupiny G20 minulý týden dostal do sporu s německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem kvůli návrhu využít k záchraně eura zlaté rezervy jednotlivých členských zemí. Ze stejného důvodu se Weidmann údajně nepohodl ani s lidmi z ECB.

Návrhem využít zlatých rezerv či takzvaných zvláštních práv čerpání (SDR; Special Drawing Rights) Mezinárodního měnového fondu se už zabývala ECB.

Zlaté rezervy na pomoc nepůjdou

Merkelová ale zástupcům G20 nakonec řekla, že Bundesbanka je nezávislou institucí, a proto kancléřka takový návrh nemůže podpořit. Šéf Bundesbanky podle agentury Reuters její postoj ocenil a názor svého ústavu dal jasně najevo dnes.

"Jsem rád, že i německá vláda zaznamenala náš nesouhlas, aby k finanční pomoci ostatních členů Evropské měnové unie Německo použilo své devizové či zlaté rezervy," řekl šéf Bundesbanky.

Weidmann už také dříve řekl, že nesouhlasí ani s programem nákupu státních dluhopisů, který uplatňuje ECB. Podle něj to ohrožuje nezávislost centrální banky, neboť se smazává rozdíl mezi fiskální a měnovou politikou.

Weidmannův předchůdce Axel Weber z čela Bundesbanky odstoupil právě kvůli tomu, že nechtěl přihlížet, jak ECB tiskne peníze a nakupuje za ně dluhopisy vlád zadlužených zemí eurozóny. Na odchodu z vedení ECB je také další Němec Jürgen Stark. Informované zdroje tvrdí, že bankéř odchází také na protest proti programu nákupu státních dluhopisů.

Je třeba ozdravit rozpočty

Weidmann řekl, že zákaz měnového financování je jedním z největších úspěchů centrálního bankovnictví. Poukázal přitom na zkušenost Německa s hyperinflací po první světové válce. Financování veřejného dluhu je podle Weidmanna obrovským rizikem a navíc snižuje motivaci vlád, aby se rozpočet snažily dostat pod kontrolu zaváděním hlubokých reforem.

"Vlády tím ztrácejí motivaci podporovat zdravé veřejné finance, vytváří se tím chuť mít ještě víc toho sladkého jedu a poškozuje to důvěryhodnost centrální banky v její snaze usilovat o cenovou stabilitu," obhajoval svůj postoj Weidmann.

Vlády by podle šéfa Bundesbanky měly ozdravit rozpočet, Německu pak radí, aby neoslabovalo svou fiskální pozici tím, že bude utrácet příjmy, s nimiž v původních plánech nepočítalo. Naopak by je mělo i nadále využívat k další konsolidaci rozpočtů na všech vládních úrovních.

Na adresu Řecka Weidmann řekl, že pokud Atény nebudou souhlasit s podmínkami, které umožní Aténám čerpat finanční pomoc, Řecko žádnou pomoc nedostane.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.