Lidovky.cz

Podvodným prodejcům vezmu licenci, říká Vitásková

Evropa

  20:00
Když v polovině roku končilo funkční období dlouholetého šéfa Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta, nebylo jasné, kdo ho nahradí. Očekával se tvrdý střet mezi lobbisty pracujícími pro ČEZ, uhlobarony, teplárny a plynárny. Fiřtova nástupce nakonec vybral osobně premiér Petr Nečas. „Už delší dobu, od odchodu z čela Transgasu, jsem byla takové personální křoví... až tentokrát to vyšlo,“ říká nová předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, která si chce například posvítit na nepoctivé prodejce elektřiny a plynu.

Nová šéfka ERÚ Alena Vitásková foto: ČTK

LN Okolnosti vašeho nástupu do čela Energetického regulačního úřadu byly poněkud záhadné...

A v čem byly záhadné? Mám více než 35 let praxe, zkušenosti v oboru i vzdělání. Prošla jsem všemi profesemi v plynárenství od ekonomických po technické, pracovala v teplárenské společnosti.

LN Proč tedy Úřad vlády i ministerstvo průmyslu do poslední chvíle tajily, že vás ministři do této funkce zvolí?

Však to je správné. Proč by měly do výběru předsedy ERÚ mluvit regulované energetické firmy jako ČEZ, RWE nebo Teplárenské sdružení? Když pak byly zmíněné zájmové skupiny zděšeny, musela jsem se ptát proč se tak rozohnili. Regulační úřad musí dodržovat rovnováhu, tedy umožnit regulovaným energetickým firmám rozvoj a investice, ale na druhé straně nesmí být mantinely zbytečně měkké.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Například skupina RWE může mít obavy, že si s ní budete vyřizovat účty. Za to, jak vás v polovině roku 2003 odvolali z čela Transgasu...

To bylo jejich rozhodnutí, každý akcionář rozhoduje, jaké manažery v podniku chce. S tím, že mne nechtěli, jsem nic nenadělala. Díky jejich rozhodnutí jsem pak získala zkušenosti jinde. Každé zlo je k něčemu dobré. Ale vyřizování účtů v mém případě nepřichází v úvahu.

LN Kdo vám funkci nabídl? Byl to osobně premiér Petr Nečas?

Ano, pan premiér.

LN Objevily se zprávy, že jste funkci získala díky dobrým vztahům s vlivnou šéfkou premiérovy kanceláře Janou Nagyovou.

Když začaly kolovat tyto fámy, paní Nagyovou jsem viděla jen třikrát. Slovy třikrát. To je poprvé, co mi média našla kamarádku. Ale jak zřejmě víte, pan premiér pochází z Rožnova a já pocházím také ze severomoravského regionu. Po pracovní stránce se známe dlouhou dobu, už v roce 1993 nebo 1994 jsme spolu otevírali nové plynovody. Svou roli jistě sehrálo i to, že jsem vedla Transgas v době jeho privatizace. Byla to nejúspěšnější privatizace vůbec, která státu před deseti lety přinesla 134 miliard korun.

O Aleně Vitáskové

První dáma české energetiky Alena Vitásková Vystudovala VUT v Brně, fakultu pozemních staveb.

Od roku 1974 pracovala na různých pozicích ve společnosti Severomoravská plynárenská, naposledy ve funkci generální ředitelky.

V letech 2001 až 2003 vedla společnost Transgas, kterou v té době stát prodával německé společnosti RWE.

V období let 2004 až 2007 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské.

Podporuje též dobročinné akce, byla například předsedkyní dozorčí rady Nadačního fondu manželů Klausových a členkou správní rady hudebního festivalu Pražské jaro.

LN Kdy vlastně jste nabídku vést ERÚ obdržela?

Už delší dobu, od odchodu z čela Transgasu, jsem byla takové „personální křoví.“

Například v roce 2004 jsem byla jedním z kandidátů na nového šéfa ČEZ spolu s Martinem Romanem. Podobných případů bylo ještě několik, až tentokrát to vyšlo.

LN Ve funkci předsedkyně Energetického regulačního úřadu jste přes tři měsíce. Už jste se stihla seznámit s fungováním úřadu?

To už jsou tři měsíce? Uteklo mi to rychle. Určité představy jsem měla už před nástupem do funkce a ty se naplnily. Po vzoru třetího liberalizačního balíčku jsem si připravila na úřadě tři balíčky. Prvním je dědictví, tedy například neřešitelný problém s fotovoltaickými elektrárnami, které nás ještě zatíží stovkami miliard korun. Zahájili jsme například audit udělování licencí, který zajistí firma BDO. Připravuji i další audity, abych zjistila skutečný stav věcí v této záležitosti.

LN A co je obsahem zbývajících balíčků?

Ten druhý balíček nazývám transformace úřadu. Novela energetického zákona, která vstoupila v platnost v polovině srpna, postavila úřad do zcela jiné role. Vzniknou nové funkce místopředsedů. Pod jednoho by patřila regulace energetiky, pod druhého oblast legislativněsprávní a pod třetího kontrolní činnost a poslední by měl na starosti samotný chod úřadu. Sama chci dohlížet na strategii úřadu a vnější i vnitřní komunikaci. Pro vnější svět budeme transparentnější a každý bude zodpovědný za svou činnost. Třetí balíček se týká budoucnosti energetiky - Quo vadis, Evropská unie.

LN Nejste při hledání zaměstnanců omezeni tím, že jako státní úřad nabízíte jen tabulkové platy? Naleznete lidi, kteří budou důstojnými protihráči skupin ČEZ nebo RWE?

To je ten největší problém, právě se s tím potýkám. Velké společnosti si mohou dovolit své lidi zaplatit mnohem lépe. Zaměstnance chci dále školit a posílat na stáže k regulátorům do zahraničí. Chceme tak aspoň zčásti motivovat mladé lidi.

LN Vraťme se ještě na chvíli k solárním elektrárnám. Stovky licencí udělených v posledních dnech loňského roku vzbuzují pochybnosti. Pokud naleznete pochybení, je vůbec možné někomu odebrat licenci?

Také mohu jen těžko hodnotit, proč se v posledních čtrnácti dnech loňského roku vydalo 350 licencí. Cílem auditu je právě odhalit, jestli byla chyba v nastavení systému nebo v lidském selhání. Také nechápu, proč se licence nevydaly jen těm, kteří si o ně požádali do konce listopadu. Úřad měl využít lhůty 30 dní. Ale odebírání licencí až dnes není reálné. Podnikatelé se zadlužili, mají splátkové kalendáře, často ručí za splacení osobním majetkem, je to opravdu velmi složité.

LN Podívejme se na to obecněji. Dá se vůbec s tímto problémem něco dělat?

Dá se s tím dělat strašně málo. Když ministerstvo financí uvalilo na majitele solárních elektráren 26procentní daň, firmy to nepřijaly a spor skončil u Ústavního soudu. Zákonem dané podmínky dnes měnit nelze. Do budoucna se musí výkupní ceny upravit tak, abychom se do stejné situace nedostali znovu. Ve fotovoltaice jsme už překročili plán do roku 2020, takže zde už bude stop stav pro nové zájemce.

LN Firmy pohybující se v oboru bojují aspoň o obnovení možnosti instalovat solární panely na střechy budov. Podpoříte je?

To není naše parketa. Je to záležitost distribučních společností, které musejí zvážit, kde mohou ještě připojit další solární elektrárny.

LN Lidé a firmy v celkových platbách za elektřinu dotují nejen obnovitelné zdroje, ale například i kombinovanou výrobu elektřiny a tepla ve starých uhelných teplárnách. Není to při jejich ziskovosti zbytečné?

Střetávají se zde různé zájmy a tlaky. Rozhodnutí nelze učinit jen tak od stolu. Začali jsme pracovat na nové podobě podpory kombinované výroby, kterou chceme prezentovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Chceme zde zohlednit například i novou legislativu Evropské unie týkající se účinnosti zařízení.

LN Po vašem nástupu do ERÚ se objevily informace, že chcete přitvrdit vůči teplárnám. Tedy více kontrolovat jejich ceny i ztráty v rozvodné síti. Co konkrétně chystáte?

Ne přitvrdit, ale zespravedlnit. Rozdíly v cenách jsou dnes obrovské. Není možné, aby se odpojení části zákazníků řešilo navýšením ceny u těch zbývajících. Chci zvýhodnit teplárny, které investují a mají minimální ztráty v síti.

LN Úřad v posledních týdnech razantně vytáhl do boje s podvodnými prodejci elektřiny a plynu. Mohou se lidé těšit, že je přestanou obtěžovat falešní kontroloři elektroměrů a skončí i další nefér triky, jak zákazníka donutit ke změně dodavatele?

Zabýváme se tím od chvíle, kdy vstoupila v platnost novela energetického zákona, která nám dala potřebné pravomoci. Na úřad chodí každý den desítky stížností a každou z nich se zabýváme. Až po důkladné přípravě jsme přistoupili k hloubkovým kontrolám a podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

LN Jenže společnosti typu Centropol Energy a Českého Energetického Centra vždy prohlásí, že podvody nepáchají jejich zaměstnanci, ale najaté sítě podomních prodejců. Neskončí i vaše šetření na této překážce?

Tuto záležitost by měla vyřešit další novela energetického zákona, která přijde na řadu v příštím roce. Novela souvisí hlavně s novou legislativou Evropské unie, ale chceme do ní zahrnout i zvýšení ochrany zákazníků z řad domácností. Pokud se potvrdí podezření v případě vámi jmenovaných společností, dojde na poměrně vysoké finanční sankce. Úřad může udělit sankce až do výše deseti procent obratu nebo jim vezmeme licenci.

LN Skutečně je ve hře i odebrání licence?

Pokud budeme mít doloženy natolik vážné přestupky, které nám umožní licenci vzít, nebudu s tím mít žádný problém. Spotřebitel je opravdu chudák. Každý den čtu stížnosti, které lidé úřadu posílají. Velké množství podvedených tvoří starší lidé, kteří jsou důvěřivější. Vůbec nechápou, proč by je ten sympatický člověk, který jim slíbí úsporu 500 korun a nechá jim propisku, chtěl okrást. Do konce roku chystáme další hloubkové kontroly, a to jak u obchodníků s elektřinou, tak u majitelů fotovoltaických elektráren.

LN Kdy můžeme čekat, že některý z dodavatelů o licenci přijde?

Nechtěla bych, aby vznikla fáma, že ERÚ chce brát licence. Tak vážný prohřešek, který by to umožnil, jsme zatím nezaznamenali. Ale pokud policie na základě námi podaného trestního oznámení potvrdí porušení zákona, regulační úřad bude jednat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.