Lidovky.cz

Hongkongu chybí prostor pro mrtvé. Bují šedý trh

Ekonomika

  10:54
HONGKONG - Yu Ying Ho sedí na podlaze svého obchodu s pohřebním zbožím obklopený vším, co by si člověk mohl přát, až bude mrtvý. Jsou tady papírové verze mobilních telefonů, předměstských vilek, iPadů i talířů obložených mořskými plody - to všechno připravené ke spálení coby pohřební obětiny.
Urna - ilustrační foto

Urna - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tento rituál, který je směsí konfuciánských a taoistických zvyků, má usnadnit přechod duše na onen svět, napsal zpravodajský server CNN. Ovšem ve světě živých se uložení ostatků zesnulých v přelidněném Hongkongu stává jedním z nejkomplikovanějších problémů.

ČTĚTE TAKÉ:

Rostoucí ceny nemovitostí, plné hřbitovy a čím dál tím omezenější prostor pro spálené ostatky vedly ke vzniku šedého trhu v oboru soukromých kolumbárií pro uložení lidského popela - často uprostřed obytných čtvrtí a někdy za pochybných legálních podmínek.

"Tyhle soukromé provozovatele nijak neviním," řekl Yu CNN ve svém obchodě v hongkongské čtvrti Hum Hong. "Lidé nepřestanou umírat a jejich popel musí být někde uložený." Yu je jedním z poskytovatelů pohřebního zboží a služeb, kteří jsou obvykle coby kamenem dohodil od městských krematorií.

Provozovatelé soukromých kolumbárií oslovení CNN neměli zájem se k tomuto článku vyjádřit.

'Viníkem je vláda'

"Za tohle všechno nese velkou vinu vláda," dodal Yu nalepující korálky na masku pro kostým Lvího tance. "Není schopná zajistit dostatek prostoru pro lidské ostatky, tak jak si může stěžovat na soukromé provozovatele, kteří se objevili, aby uspokojili poptávku? To mají lidi vysypávat popel jen tak na ulici?"

Hongkongské úřady se ovšem snaží proti tomuto druhu podnikání zakročit. V září vláda zveřejnila seznam 57 soukromých společností v rámci "zostouzecí kampaně". Tvrdí v něm, že některé z nich působí na hraně legálnosti, ovšem zatím proti nim nespustila žádnou přímou akci.

"Varovali jsme zákazníky, že by si měli zjistit, v jakém druhu kolumbária si kupují prostor," řekl hongkongský ministr zdravotnictví York Chow, jehož úřad zveřejnil seznam A legálních provozovatelů a seznam B s těmi, kdo by se měli ucházet o vládní licenci. "Vláda dělá všechno pro to, aby regulovala přírůstek kolumbárií," řekl místním médiím. "Ale jsou tu jisté oblasti, v nichž je nikdy nebudeme moct schválit, zvláště pak v obytných čtvrtích," dodal.

Podle hongkongského statistického úřadu v loňském roce v Hongkongu zemřelo 42.200 lidí, což je počet, který bude v příštích letech jen stoupat úměrně tomu, jak hongkongská populace stárne.

Dodržet konvence čínské pohřební kultury je čím dál tím těžší ve městě se sedmi miliony obyvatel, kde je podle údajů pozemkového úřadu jen osm procent prostoru využitelného. Pohřbívání, které je v Číně všeobecně rozšířenou tradicí po několik tisíciletí, má čekací dobu až 56 měsíců na opakovaně používané místo na veřejném hřbitově, uvádějí vládní čísla.

Půl milionu za místo pro urnu

Dávné tradice uctívání předků znamenají, že rodiny obvykle chtějí mít místo, kam uloží popel po kremaci ostatků. To může stát až 200.000 hongkongských dolarů (asi 488.000 korun) za umístění v soukromém kolumbáriu, ale nabízené možnosti i ceny jsou rozmanité a závisí na lokaci i velkosti prostoru.

Alternativy, jako je rozptýlení popela, nejsou nijak populární a představují pouhých pět procent všech kremací za rok.

Vláda se snaží prosadit alternativy, jakou by bylo například postavení velkého centrálního kolumbária na ostrově vzdáleném od Hongkongu a dokonce si pohrávala i s myšlenkou na zakoupení japonské technologie pro zmechanizování celého komplexu. V takovém zařízení příbuzní vsunou do čtečky kartu podobnou kreditní a popel je mechanicky vyzdvižen z podzemního skladu do jedné z deseti návštěvních prostor.

Nejpalčivějším faktorem vstupujícím do této diskuse je ovšem skutečnost, že cokoli spojené s pohřebním průmyslem má velmi negativní dopad na ceny nemovitostí v okolí. Městské hřbitovy a kolumbária přitom negativně ovlivňují i feng šuej - tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase, - a jsou považovány za nebezpečná místa spojující zemi, nebe a onen svět.

Než se vláda dobere nějakého řešení, budou podle místních dál vznikat kolumbária operující v "šedé zóně", která sice nejsou ve stejné kategorii jako prostituce či obchod s drogami, ale leccos s nimi mají společné. Na vytvoření soukromého kolumbária je třeba řádově několik desítek milionů dolarů, ale zisky se pak mohou počítat v miliardách, tvrdí zasvěcení.

Konkurence v tomto oboru je tak vysoká, že mnozí obyvatelé Hongkongu už své zesnulé příbuzné ukládají v nedaleké enklávě Macao, v pevninském Šen-čenu a někteří dokonce i na Filipínách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.