Lidovky.cz

České firmy masivně investují v cizině. Až za 100 miliard

Ekonomika

  7:03
PRAHA - České společnosti se začínají více poohlížet po expanzi v zahraničí. V současnosti je podle informací Lidových novin ve fázi přípravy nebo realizace 14 velkých projektů v hodnotě zhruba sta miliard korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

V letech 2004 až 2009 táhla české investice v zahraničí hlavně skupina ČEZ. Po nástupu ekonomické krize a snížení cen elektřiny však své plány zredukovala. Pomyslnou štafetu přebírají další české energetické skupiny – EPH a Energo Pro.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě obor energetiky či těžby láká české společnosti nejvíce. „České investice v zahraničí se převážně soustředí na energetiku a potom na oblast posilující prodej vlastních výrobků a služeb, tedy na distribuci a prodejní sítě. Případné akvizice výrobních kapacit jsou pak často podmínkou vstupu na místní trhy nebo výsledkem silných investičních a daňových pobídek,“ říká Martin Scholz ze společnosti PwC Česká republika.

Energetický a průmyslový holding, za kterým stojí investiční skupiny PPF a J&T, v listopadu požádal o povolení k výstavbě moderní uhelné elektrárny u východoněmeckého Profenu. Projekt za více než 30 miliard korun chce realizovat do konce desetiletí.

Tím však plány holdingu EPH zdaleka nekončí. Podle slovenských médií jedná o odkoupení podílu ve Slovenském plynárenském průmyslu v hodnotě jedné až 2,5 miliardy eur. Dva stávající akcionáři GDF Suez a E.ON Ruhrgas prý chtějí ze slovenských plynáren vycouvat. Podle zdroje LN však konečná dohoda stále chybí a uzavření transakce není v tuto chvíli jisté.

Co E.ON prodává, Češi kupují

Na expanzi v zemích okolo Černého moře sází česká společnost Energo Pro. Koncem minulého týdne odkoupila od německého koncernu E.ON distribuční sítě v severovýchodním Bulharsku. V Gruzii, kde již vlastní 15 vodních elektráren, zahájilo Energo Pro výstavbu dalších dvou hydroelektráren. 
 
Skupina Energo Pro má navíc na dosah ruky další miliardovou transakci. V září nabídla nejvyšší cenu za polského provozovatele vodních elektráren ZEW Niedzica. „Zatím čekáme na dokončení vkladu nemovitostí do majetku polské společnosti. Na ceně jsme se již s polským státem dohodli,“ uvedl spolumajitel skupiny Energo Pro Jiří Krušina. 

Největší české transakce a investice v zahraničí - grafika

 
ČEZ se však může na pozici nejaktivnějšího českého investora opět vrátit. Nový generální ředitel Daniel Beneš chce před zahájením stavby nových bloků v jaderné elektrárně Temelín vylepšit ziskovost skupiny. A je připraven investovat v zahraničí až sto miliard korun.

Tentokrát se má ČEZ soustředit na obnovitelné zdroje v zemích, jako je Polsko a Rumunsko. První etapa obřího větrného parku v rumunské Dobrudži je již hotová, druhá se bude stavět do konce příštího roku. „Celkem chceme pořídit větrné a vodní elektrárny s instalovaným výkonem 3000 megawattů,“ plánuje Daniel Beneš. 
 
České investice nemíří v zahraničí jen do oboru energetiky. Například investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera sází na ruský trh. Jen letos koupila ohromný zemědělský holding RAV Agro-Pro a postavila dvě nákupní centra. V minulých letech Kellnerovy firmy v Rusku investovaly například do těžby stříbra a finančních služeb.

Nejhorší investice? V Řecku

Zatímco ruská Home Credit & Finance Bank jen za první tři čtvrtletí letošního roku vydělala přes pět miliard korun, najdou se v portfoliu skupiny PPF i méně úspěšné investice. Na propadák zatím vypadá nákup zhruba pětiprocentního podílu v řecké Piraeus Bank. Kellnerova skupina jej v dubnu koupila za 65 milionů eur, současná tržní hodnota podílu je sotva čtvrtinová.
Mezi nejaktivnější české investory v zahraničí se v blízké době mohou zařadit také státem vlastněné České dráhy. Ty se totiž chtějí zúčastnit privatizace nákladních přepravců na Slovensku a v Polsku.

Pokud by uspěly a sehnaly desítky miliard korun na odkoupení privatizovaných podílů, vytvořily by středoevropského lídra v oboru nákladní železniční přepravy.

Připravit se však musí na doslova „bratrovražedný“ boj. Účast v privatizaci slovenské ZSSK Cargo oznámila také investiční skupina BXR Group, za kterou stojí jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala. Ten chce také do několika let za několik set milionů eur zprovoznit důl Debiensko v Polsku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.