Lidovky.cz

HATLAPATKA: Evropa v zajetí pokusů a omylů

Ekonomika

  9:05
Tak je to tady znova. Pokolikáté už vkládají investoři po celém světě naděje do evropských politiků a doufají, že páteční summit přinese něco více než minule. Přitom se stačí podívat na předsummitové dění a pozorovateli musí být jasné, že strategii "pokus omyl" evropští lídři neopouštějí.

Krize eurozóny foto: Shutterstock

Každý den na trh pronikne nový skvělý návrh, který má uchlácholit "otravné" investory. Ano, atmosféra je taková, že společným nepřítelem není špatná fiskální politika zemí eurozóny, ale investoři, spekulanti, ratingové agentury. Nehledá se primárně způsob, jak vyřešit fundamentální problém měnové unie, ale jak zavřít investorům pusu.

Bohužel ti, kteří dosud z posledních sil drží prapor zodpovědnosti, pomalu podléhají tlaku okolí a situace. Německo a Evropská centrální banka. Je to čestný, ale marný boj. ECB ví, že musí do poslední chvíle bránit svou roli nezávislého strážce inflace, ale také ví, že dříve nebo později se ocitne v koutě.

Jestli to bude formou přímé garance pomoci velkým zemím, jako je Itálie, nebo oklikou přes půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu, není podstatné. Rozhodně však ECB nemůže do hry vstoupit dříve, než situace přinutí evropské politiky ke skutečným změnám fiskální disciplíny v rámci společného měnového prostoru.

Mají-li být investoři skutečně uklidněni, musí nejdříve přijít záruka toho, že fiskální chování zemí eurozóny již nikdy nebude tak (beztrestně) nezodpovědné jako dosud.

Poté je na řadě záruka toho, že pokud některá země měnové unie nebude moci financovat svůj dluh na trhu, bude existovat adekvátní způsob, jak jí pomoci. Takovou roli může hrát pouze ECB. Co zbývá investorům? Věřit tomu, že politici už opravdu pochopili vážnost situace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.