Lidovky.cz

Česko meziročně rostlo o 1,2 %, výkon však klesá

Ekonomika

  11:13
PRAHA - Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,2 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt snížil o 0,1 procenta, předběžný odhad uváděl stagnaci.

Avia - výrobní linka

Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává pouze zahraniční obchod s výrazným předstihem růstu vývozu před dovozem.

"Zpřesněné výsledky české ekonomiky nejsou rozhodně pozitivní. Potvrzují, jak je naše ekonomika závislá na vývoji zahraniční poptávky, zatímco domácí poptávka mizí. Ještě jeden pokles HDP v řadě a budeme moci mluvit o recesi," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezičtvrtletní pokles HDP podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky je sice "jen o desetinku", ale přesto lze podle něj říci, že se česká ekonomika do recese vydala o čtvrtletí rychleji, než se čekalo. Negativní vývoj v ekonomice se ovšem začal odehrávat až ve čtvrtém čtvrtletí, podotkl.

Pro letošní rok odhaduje Brožka růst české ekonomiky o 1,9 procenta a pro příští rok pokles o 1,2 procenta s tím, že hlavním rizikem zůstává dluhová krize eurozóny. Podle Miroslava Frayera z Komerční banky by si česká ekonomika mohla v letošním roce polepšit o 1,7 procenta a v příštím roce by se HDP mohl zvýšit maximálně o půl procenta.

"Postupné mezičtvrtletní zpomalování ekonomického růstu, které začalo v loňském třetím čtvrtletí, nyní vyústilo v jeho zastavení. Pokles poptávky po konečné spotřebě i tvorbě kapitálu byl plně kompenzován růstem přínosu zahraničního obchodu, kde podstatně rychleji rostl vývoz než dovoz zboží i služeb," uvedl ČSÚ.

Na nabídkové straně ekonomiky se ve třetím čtvrtletí o meziroční zvýšení hrubé přidané hodnoty (HPH) zasloužil zejména zpracovatelský průmysl. Podle statistiků vytvořil téměř o 11 procent větší objem HPH než ve stejném čtvrtletí loňského roku, těžil ovšem z přírůstků v předchozích čtvrtletích a úrovně letošního druhého čtvrtletí už nedosáhl.

"Ekonomiku táhne dosud táhl průmysl, ale třetí čtvrtletí už jasně ukazuje, jak mu dochází dech. Průmysl tak spolu se stavebnictvím a tržními službami zamířil do útlumu, a tak v černých číslech zůstalo pouze zemědělství, finance a služby netržního charakteru," popsal Dufek.

Obchod zůstal pod úrovní jak loňského třetího čtvrtletí, tak i letošního druhého, uvedl ČSÚ. Skupina odvětví převážně netržních služeb naopak meziročně i mezičtvrtletně mírně rostla. Z ostatních odvětví se v meziročním i mezičtvrtletním srovnání nejvíce zvýšila HPH v peněžnictví včetně pojišťovnictví, mezičtvrtletně pak také v zemědělství a lesním hospodářství. Naopak další pokles postihl stavebnictví.

Přebytek zahraničního obchodu zbožím a službami v běžných cenách 39,2 miliardy Kč byl třikrát vyšší než ve třetím loňském čtvrtletí, a to i přes zhoršení směnných relací o 1,5 procentního bodu. V reálném vyjádření vzrostl vývoz meziročně o 8,8 procenta, zatímco dovoz pouze o 3,1 procenta.

V běžných cenách HDP ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 957,8 miliardy Kč.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.