Lidovky.cz

Nejsme v izolaci, jen jsme nenastoupili na Titanic, zní z Londýna

Ekonomika

  19:29
LONDÝN/BRUSEL - Britská vládní koalice byla jednotná v rozhodnutí, že Londýn na nynějším summitu Evropské unie zablokuje změny základní smlouvy EU. Tímto postojem se Británie do izolace nedostala. Řekl to dnes britský ministr zahraničí William Hague.

Britský premiér David Cameron vysvětluje britské rozhodnutí nepřipojit se k dohodě o záchraně eura. Summitu Evropské unie 8. prosince 2011. foto: Reuters

Reagoval tak na dohady, že tato otázka může vyvolat rozkol mezi euroskeptickými konzervativci a jejich koaličními proevropskými liberály a že pohrůžka vetem na summitu povede k izolaci Británie v EU.

Zabráněním nové smlouvě EU či jejím dodatkům Londýn podle britského ministra zajistil, že klíčová rozhodnutí, která se jako v otázce jednotného trhu týkají Británie, budou dále přijímána všemi 27 členy unie. "Británie je izolovaná jako někdo, kdo odmítl nastoupit na Titanic krátce před jeho vyplutím," podpořil šéfa diplomacie Terry Smith z finanční makléřské firmy Tulett Prebon.

K TÉMATU:

"Politiku, kterou zde uplatňujeme, je politikou, kterou dohodla vládní koalice," ujistil Hague v rozhovoru pro britskou veřejnoprávní stanici BBC v Bruselu. Poznamenal, že britská delegace navíc konzultovala průběžně jednání s místopředsedou vlády a šéfem liberálů Nickem Cleggem.

"Všichni to (v britské vládě) odsouhlasili předem. Buď dostaneme námi požadované garance a vytvoříme smlouvu 27 členů EU, nebo je nedostaneme a nebudeme se smlouvou souhlasit," řekl ministr. Podle AFP také odmítl názor, že postoj Londýna na summitu povede k takzvané dvourychlostní Evropě. Británie na summitu dohodu odmítla, některé další státy, které do eurozóny nepatří, a to včetně ČR, svůj postoj ještě zvažují.

Nová reformní smlouva. Co v ní bude?

státní rozpočty musí být vyrovnané, strukturální deficit (injekce, které mají podpořit ekonomiku) bude moci být maximálně 0,5 % HDP

„automatické důsledky“ pro země, jejichž deficit veřejných financí překročí 3 % HDP

restriktivní rozpočtová pravidla budou zakotvena v jednotlivých ústavách

vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) bude urychlen, tak aby mohl začít fungovat v červenci 2012

dohodnutý objem ESM ve výši 500 miliard euro bude ještě zvážen

země eurozóny a ostatní členové EU poskytnou 200 miliard euro MMF na pomoc zadluženým členům eurozóny

Na summitu se po odmítavém postoji Londýna k dohodě 27 členů EU dohodlo, že novou smlouvu uzavře jen 17 zemí eurozóny a další státy, které se rozhodly či rozhodnou dobrovolně připojit. Podle mnohých pozorovatelů a komentářů to povede k takzvané dvourychlostní Evropě, rozdělení EU na dvě skupiny.

Šéf britských opozičních labouristů Ed Miliband prohlásil, že průběh summitu ukázal slabost britského premiéra Davida Camerona, který si nedokázal získat podporu evropských partnerů. "Cameron měl včas budovat aliance. Británie jela na summit bez nich a průběh ukázal, že máme malý vliv," tvrdí Miliband. pek hej

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.