Lidovky.cz

Moskva ovládne ukrajinské plynovody. Běloruské už má

Ekonomika

  10:21
MOSKVA - Po ovládnutí běloruských plynovodů se Moskva prý chystá k obdobné transakci i s Ukrajinou, přes kterou dosud k evropským zákazníkům putují dvě třetiny ruského plynu.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. foto:  František Vlček, MAFRA

Podle listu Kommersant ruský koncern Gazprom připravuje vytvoření dvou společných podniků s ukrajinskou energetickou firmou Naftogaz; jeden by kontroloval tranzitní plynovody, druhý ukrajinskou distribuční síť. Evropská unie má být podle listu z účasti vyloučena.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud by Ukrajina souhlasila s tím, že předá Gazpromu část svých plynovodů, cena plynu by činila okolo 210 až 220 dolarů za tisíc metrů krychlových, i když ukrajinská média uvádějí i vyšší čísla, až 270 dolarů.

V průměru by to ale byla poloviční cena oproti aktuálním 446 dolarům, včetně stodolarové slevy," napsal Kommersant.

Transakce ještě není završena, jednání pokračují, protože Gazprom požaduje kontrolu nad podniky. Podle šéfa koncernu Alexeje Millera se strany do konce roku nedomluví.

Evropa se brání

EU naléhala na vytvoření nejméně třístranného konsorcia kontrolujícího ukrajinské plynovody, zejména poté, co Gazprom stoprocentně ovládl běloruský podnik Beltransgaz, za který zaplatil pět miliard dolarů. Přes Ukrajinu proudí každým rokem okolo 100 miliard metrů krychlových ze 150 miliard kubíků ruského plynu, exportovaného do Evropy.

V ukrajinském případě si analytici hodnotu transakce odhadnout netroufají.

Naftogaz prý může stát jako dva Beltransgazy, naposledy ale zveřejnil výsledky před dvěma lety, dluhy se odhadovaly na pět miliard dolarů, velikost potřebných investic je otevřenou otázkou, ani se neví, zda by Ukrajina dostala reálné peníze, či slevu na plyn. Hodnota ukrajinských plynovodů by však klesla k nule, pokud by Rusko postavilo plynovod South Stream, obcházející Ukrajinu po dně Černého moře.

Gazprom oficiálně tvrdí, že nový plynovod postaví bez ohledu na výsledek jednání s Kyjevem. Podle Kommersantu by ale silně ušetřil, pokud by se projektu South Streamu zřekl. Koncern už otevřením baltského plynovodu Nord Stream získal přebytek exportních kapacit, klesla rizika při přepravu plynu přes Bělorusko a trvají potíže se získáním souhlasu Turecka s položením potrubí v jeho vodách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.