Lidovky.cz

Staré vklady na knížkách? 2,5 miliardy. Letos propadnou

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Ani finanční krize a hrozba menší dostupnosti peněz zatím nepřiměla držitele anonymních vkladních knížek urychlit výběr svých vkladů. Vklady na anonymních vkladních knížkách České spořitelny budou letos promlčeny.

Vkladní knížka. foto: ČTK

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny měli lidé ke konci listopadu stále uloženo 2,496 miliardy korun. Během loňského roku střadatelé z anonymních vkladních knížek vybrali kolem 200 milionů korun a celkový počet těchto knížek se snížil o 20 tisíc.

I nadále však spořitelna spravuje 2,546 milionu anonymních vkladních knížek. Koncem letošního roku je přitom ze zákona musí zrušit. Již osm let jsou peníze na těchto knížkách neúročené a nevztahuje se na ně ani státem garantované pojištění vkladů, které zajišťuje finanční kompenzaci v případě krachu banky. Ani takto nevýhodné podmínky ale zatím nepřiměly držitele zbývajících vkladních knížek na doručitele se jich zbavit.

INFOGRAFIKA

vk

„Někteří lidé na ně zapomněli, ostatní zřejmě považují zbývající vklady za tak zanedbatelné, že jim nestojí za to s nimi nakládat,“ říká Patrik Nacher, provozovatel finančního serveru www.bankovnipoplatky. com.

Zbývají dvě procenta vkladů

Od září roku 2008, kdy příznaky globální finanční krize dopadly i na českou ekonomiku, se počet vkladních knížek na doručitele snížil o 73 tisíc a střadatelé vybrali 851 milionů korun. O své peníze se tak přihlásili lidé, jejichž průměrný zůstatek na vkladní knížce přesahoval 11 500 korun.

V současnosti leží na zbývajících anonymních vkladních knížkách v průměru kolem 980 korun. Z celkového objemu vkladů na anonymních vkladních knížkách, který na konci roku 2002 činil 120 miliard korun, již klienti banky vybrali téměř 98 procent.

Laxní přístup lidí k vkladním knížkám s poměrně malými peněžními vklady svědčí podle Nachera o nízké finanční gramotnosti Čechů. „Lidé často řeší banální úspory v řádech korun, za levnějším benzinem jsou ochotni dojíždět. Šetří na věcech, na které si mohou sáhnout. Ušlý zisk z úroků a nevýhodně uložených peněz ale neřeší. Považují to za příliš sofistikovanou oblast,“ uvedl Nacher.

Pád Dvojčat vedl k pádu knížek

Česká spořitelna přestala úročit vklady na vkladních knížkách na doručitele v souladu se zákonem o bankách na konci roku 2002. Do konce roku 2012 trvá promlčecí lhůta, do které je spořitelna povinna držitelům knížek vyplatit zbylé vklady. Po uplynutí této doby vklady propadnou. Jejich případná výplata bude od začátku roku 2013 záviset na dobré vůli spořitelny.

Její představitelé tvrdí, že lidem budou vyplácet vklady ze zrušených knížek i v budoucnosti, „Uplatňujeme pravidlo, že vyplácíme i promlčené vklady, pokud se o ně klienti přihlásí,“ řekl mluvčí České spořitelny Jan Holinka. Výplatu promlčených vkladů může znemožnit případné přijetí nové legislativy, dodal Holinka.

Vkladní knížky na doručitele začaly být celosvětově nežádoucí po teroristických útocích ve Spojených státech 11. září 2001. Vlády zintenzivnily boj proti praní špinavých peněz, které mohou sloužit teroristům k financování jejich aktivit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.