Lidovky.cz

Rating spadl 9 zemím eurozóny včetně Francie, Itálie či Slovenska

Slovensko

  17:41aktualizováno  23:37
BRUSEL - Ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila úvěrové hodnocení devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating, horší rating mají i Slovensko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Kypr, Malta a Slovinsko.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy foto: CHARLES PLATIAU

"Potvrzuji, že Francie, stejně jako většina zemí eurozóny, obdržela oznámení o změně jejího ratingu," řekl Baroin televizní stanici France 2.

"Je to snížení, o jeden stupeň, je to stejná agentura, která snížila hodnocení Spojených států," uvedl. Dodal, že snížení ratingu znamená, že země bude muset zesílit reformy.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě Kypru, Itálie, Portugalska a Španělska snížila agentura rating o dva stupně, u zbývajících zemí o jeden stupeň. S&P současně potvrdila dosavadní ratingy Belgii, Estonsku, Finsku, Německu, Irsku, Lucembursku a Nizozemsku.

Výhled ratingu u 15 zemí eurozóny je negativní, což znamená, že v letošním nebo příštím roce může agentura rating těchto zemí snížit. Stabilní rating mají pouze Německo a Slovensko.

Analytici upozornili, že snížení ratingu Francie by mohlo oslabit záchranný fond eurozóny a snížit jeho schopnost pomáhat zemím v nesnázích. Francie je druhým největším ručitelem evropského záchranného fondu EFSF, který má v současnosti nejvyšší rating AAA. Pro zachování tohoto statusu bude nutné, aby členové zvýšili své garance, což by mohlo být politicky nepopulární.

Slovensku klesl rating o dva stupně

Portál sme.sk napsal, že známku Slovenska agentura zhoršila o dva stupně, a to na A minus. "Je to tlak na Evropskou unii, aby razantněji řešila nejen dluhovou krizi, ale i samotnou podstatu jejího vzniku," citoval portál státního tajemníka ministerstva financí Vladimíra Tvarošku.

Akcie i euro oslabují

Evropské akcie kvůli zprávám o zhoršení ratingu několika zemí eurozóny oslabily. Index FTSEurofirst 300 klesl o 0,2 procenta na 1016,38 bodu.

Evropská měna se propadla na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Důvodem je také nevýrazný prodej italských dluhopisů.

V 19:00 euro vůči dolaru oslabilo o 1,17 procenta na 1,2674 USD, když předtím se propadlo až na 1,2623 USD, nejníže od srpna 2010.

Standard & Poor's v prosinci zařadila ratingy 15 členských zemí eurozóny do režimu pozorování s negativním výhledem. K dnešním informacím o zhoršení některých ratingů se odmítla vyjádřit. Akciové trhy reagovaly na tyto informace poklesem a euro se propadlo na nové 16měsíční minimum vůči dolaru.

Jeden ze zdrojů naznačil, že zhoršení ratingů bude ohlášeno po skončení obchodování na akciových trzích v USA, tedy po 22 hodin SEČ.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů, a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Pokud přijdeme o tři áčka, jsem mrtvý, říkal Sarkozy

Přesně sto dnů před prezidentskými volbami ve Francii přišel prezident Nicolas Sarkozy o francouzský nejvyšší rating "tří áček". Tento rating označoval přitom jeden ze Sarkozyho poradců za "národní bohatství" a jehož udržení patřilo k jedné z prezidentových priorit v závěru jeho mandátu.

Sarkozy na politickém poli už několik týdnů své spoluobčany na tuto špatnou zprávu připravoval. Ohledně nadějí na znovuzvolení ještě na podzim podle francouzského tisku říkal, že "pokud přijdeme o tři áčka, jsem mrtvý".

Před volbami, které se budou konat ve dvou kolech 22. dubna a 6. května, nepatří Sarkozy k největším favoritům, přestože náskok jeho socialistického soupeře Françoise Hollanda se podle posledních průzkumů veřejného mínění snižuje.

Trhy přežijí i bez ratingu, míní německý ministr financí

Trhy mohou žít i s nižším ratingem členských zemí eurozóny, řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Rozhodnutí S&P dokazuje, že Evropská unie postupuje správně, když se snaží rychle prosadit stabilizační opatření, dodal ministr. "V minulých měsících jsem se také shodli, že hodnocení ratingových agentur by nemělo být nadhodnocováno," řekl.

Upozornil rovněž, že ratingové agentury již naznačily, že by tento krok mohl přijít. "Nejsme úplně překvapeni. Víme, že kolem eurozóny je nejistota," podotkl Schäuble. Dodal však rovněž, že Francie je podle něj na správné cestě k reformě veřejných financí.

Aktuální hlavní rating zemí EU (a dalších vybraných zemí):

AAA Dánsko, Finsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Švédsko, Velká Británie, (Kanada, Norsko, Švýcarsko)
AA+ Francie, Rakousko, (USA)
AA Belgie
AA- Česko, Estonsko, (Japonsko, Čína)
A+ Slovinsko
A Slovensko, Španělsko
A- Malta, Polsko
BBB+ Irsko, Itálie
BBB Bulharsko, Litva, (Brazílie, Rusko)
BBB- (Indie)
BB+ Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko
BB Portugalsko
CC Řecko
Zdroj:Standard & Poor's

  • STUPNICE PRO DLOUHODOBÝ RATING
    AAA - Schopnost emitenta dostát závazkům je mimořádně silná.
    AA - Schopnost emitenta dostát závazkům je velmi silná.
    A - Schopnost emitenta dostát závazkům je silná, ale je více citlivá na případné negativní změny v ekonomice.
    BBB - Vykazuje adekvátní míru bezpečnosti, ale při zhoršení ekonomických podmínek může dojít k oslabení schopnosti emitenta dostát závazkům.
    BB, B, CCC, CC, C - Stupně označující spekulativní investice. Takto označené cenné papíry mají určitou kvalitu a míru bezpečnosti, která je ale vyvážena vysokou nejistotou či větší citlivostí na zhoršené ekonomické podmínky.
    D - Velmi vysoká pravděpodobnost úpadku. Trvalá neschopnost dlužníka dostát svým závazkům.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.