Lidovky.cz

Slibte, že stíhačky nezkopírujete, naléhá Rusko na Čínu

Ekonomika

  16:51
MOSKVA - Moskva a Peking jsou prý jen krok od největšího zbrojního obchodu v posledních letech, nákupu téměř padesáti ruských stíhaček Suchoj Su-35 za čtyři miliardy dolarů (více než 75 miliard Kč). Překážkou je však podle listu Kommersant naléhání Moskvy na záruky, žeČína letouny nezkopíruje, jak se už stalo v minulosti.

Bojové letadlo typu Suchoj (ilustrační fotografie). foto: Reuters

"Strany se prakticky dohodly. Čína vyjádřila připravenost koupit 48
víceúčelových bojových letounů Su-35," citoval deník nejmenovaný zdroj ze zbrojních kruhů. Jedná se prý o sumě zhruba 85 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy Kč) za kus, ale částka se ještě může změnit. Informaci potvrdil i další zdroj blízký čínské části mezivládní komise.

Od roku 2007 se čínský podíl na exportu ruských zbraní ustavičně snižuje, protože Moskva od roku 2003 nové velké zbrojní kontrakty s Pekingem neuzavřela.

O Su-35 čínské vojenské letectvo projevuje zájem už od roku 2008. Ale na cestě k uzavření kontraktu se podle listu objevila překážka: ruská strana jako podmínku požaduje dodatečné právní záruky chránící duševní vlastnictví, čímž chce Moskva zabránit případnému kopírování ruských letounů a budoucímu prodeji napodobenin na třetích trzích za dumpingové ceny.

Suchoj Su-35

Suchoj Su-35 (v kódu NATO Flanker E+) je považován za letoun pokročilé čtvrté generace o rychlosti až 2500 kilometrů za hodinu, doletu až 3400 kilometrů a bojovém radiusu okolo 1600 kilometrů. Vyzbrojen je třicetimilimetrovým kanónem, další výzbroj, včetně raket a bomb, může nést na 12 závěsnících.

Obavy nejsou neopodstatněné. Čína dříve dodané typy stíhaček Suchoj zkopírovala do podoby vlastních letounů J-10, J-11 a J-16. Ruské stíhačce MiG-29 zase před pár lety v Barmě a v Egyptě konkurovaly čínské stroje FC-1, které stojí jen 10 milionů dolarů oproti MiGu za 35 milionů (asi 190 oproti 660 milionům Kč).

Ruští experti předpokládají, že Peking má zálusk na nové ruské stroje hlavně proto, aby získal přístup k nejnovějším technologiím, protože má
potíže s vývojem vlastních strojů založených na starších stíhačkách Suchoj.

Rámcovou dohodu o ochraně duševního vlastnictví ve sféře vojenské výzbroje obě země uzavřely už před čtyřmi lety, ale někteří experti pochybují, že i v případě dodatečných právních záruk bude někdo s to vynutit si na Číně jejich dodržování.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.