Lidovky.cz

HATLAPATKA: Jsou silné akcie jen bublina?

Asie

  7:00
Při pohledu na graf hlavních akciových indexů ve světě padá mezi investory stále častěji otázka: Můžeme dosáhnout předkrizových úrovní, aniž by to znamenalo, že jsme uprostřed další akciové bubliny?

Japonská burza Tokyo Stock Exchange foto: ČTK

Vždyť například na indexech S&P 500 nebo DAX 30 jsme jen nějakých deset procent pod maximy z let 2000 a 2007. V obou případech se přitom jednalo o bubliny, které byly následovány poklesy v řádu několika desítek procent. Je tedy možné, abychom nyní byli na indexech tak vysoko bez bubliny?

Ano, možné to je, ale… Zjednodušeně řečeno, vše závisí na budoucím vývoji firemních zisků. V roce 2007, kdy indexy naposledy kulminovaly, dosahoval zisk na akcii firem z indexu S&P 500 89 dolarů, v současnosti je to již 97 dolarů. Jak to že firmy dnes dosahují o téměř deset procent vyšších zisků na akcii než před krizí? Důvodů je mnoho, z nichž některé se již téměř vyčerpaly – například razantní úsporná nákladová opatření, prodeje aktiv apod. Klíčový důvod však musíme hledat v Asii. Právě asijská expanze v čele s Čínou umožnila firmám z USA a západní Evropy zvyšovat tržby a potažmo zisky v době, kdy tradiční ekonomiky prošly silnou recesí a i nyní se znovu potácejí na její hraně.

Velká část globálních korporací za poslední čtyři roky zvýšila své tržby díky dvojcifernému ročnímu růstu tržeb z Asie. Pokud bude tento růst pokračovat, i když třeba s mírně se snižující dynamikou, lze považovat současné hodnoty akciových indexů za adekvátní a v souladu s dlouhodobým trendem. Samozřejmě pokud někdo vidí Čínu jako bublinu, automaticky musí považovat i současné úrovně globálních akciových trhů jako bublinové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.