Lidovky.cz

Ekonomiku eurozóny brzdí úsporná opatření, píší The New York Times

Evropa

  7:00
NEW YORK - Ekonomický růst Evropy brzdí chybná rozpočtová politika, kterou zemím eurozóny diktuje Německo. Oslabené jižní Evropě by více než "aritmetika krátkodobého deficitu" pomohly investice do reforem a růstu, napsal liberální americký deník New York Times (NYT) ve svém pátečním editorialu.

Krize eurozóny foto: Shutterstock

"Španělsko by mohlo být další evropskou ekonomikou, kterou může srazit na kolena špatné hospodaření v eurozóně," napsal deník. Španělé se v současnosti potýkají s téměř  25procentní nezaměstanností, která odpovídá hospodářské depresi. Ve věkové kategorii 16 až 24 let se dokonce blíží 50 procentům. Úsporný rozpočet, který představil na konci března ministerský předseda Mariano Rajoy, může podle Timesů problémy ještě zhoršit.

ČTĚTE TAKÉ:

Deník upozorňuje, že nejoptimističtější odhady letos počítají s dvouprocentním poklesem španělské ekonomiky. "Čím více se španělský HDP sníží, tím více klesne výběr daní, což si vyžádá ještě hlubší rozpočtové škrty. Je to destruktivní, trvale sestupný cyklus," píše.

Země EU upadají do recese, strašákem jsou Španělsko a Itálie

Úsporná opatření, která jako univerzální lék na krizi předepisuje německá kancléřka Angela Merkelová, podle NYT nikde nefungují. "Po týdnech zavádějícího klidu a přes obrovské injekce likvidity ze strany Evropské centrální banky jednotlivé země opět sklouzávají do recese, nezaměstnanost roste a předpovědi výše schodků se zhoršují. Trhy s dluhopisy mají obzvláště strach ze Španělska a Itálie, které patří mezi největší evropské ekonomiky," upozornily The New York Times.

The New York Times připomínají, že španělský premiér Mariano Rajoy při sestavování rozpočtu od ostatních členských zemí eurozóny požadoval větší flexibilitu. Evropští ministři financí ale nevyhověli jeho žádosti o povolení schodku ve výši 5,8 procenta a stanovili 5,3 procenta. Věřitelé rychle pochopili, že Španělsko tento cíl pravděpodobně nesplní a zvýšili zemi úroky. Dosažení určeného schodku se tak stalo ještě nerealističtější, míní deník.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zároveň Rajoyem navržené škrty považuje za špatné. Jde například o omezení veřejných investic, které jsou podle NYT nutné pro zlepšení konkurenceschopnosti země, či výdajů na rekvalifikace. Nyní Rajoy navrhuje druhou sérii hlubokých škrtů zaměřenou na školství a zdravotnictví.

"Obírání současné pracovní síly kvůli tomu, aby se zaplatilo za včerejší bublinu na trhu nemovitostí nedává žádný ekonomický smysl," uvedl list.

Investice do reforem a růstu by posílily konkurenceschopnost

Tvrdí tvrdí, že škrty by nemusely být tak drsné, kdyby Evropská unie vedená Merkelovou poskytla Španělsku větší rozpočtovou pružnost. "A bylo by se jim možné vyhnout, kdyby Merkelová a její pomýlení partneři konečně uznali, že obnovení konkurenceschopnosti hospodářsky oslabeného evropského jihu vyžaduje více investic do reforem a růstu a méně obsesivní plnění krátkodobé schodkové aritmetiky," uzavřel deník.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.