Lidovky.cz

ŠIMARA: Dočká se trh s ocelí oživení?

Ekonomika

  7:00
Akcie evropských ocelárenských firem jsou od února pod značným prodejním tlakem. Důvodů k výprodejům přitom není málo. Je zde pokračující slábnutí ekonomik, a to nejen těch z eurozóny, což snižuje poptávku po oceli a také roste riziková averze investorů kvůli opětovnému zintenzivnění dluhové krize eurozóny.

Zařízení pro manipulaci s ocelí foto: ČTK

Na tyto faktory tak nutně reaguje cena oceli. Ta ke konci února zastavila svůj růst ze začátku prosince loňského roku a v současnosti mírně klesá. Ceny oceli na evropském trhu do značné míry ovlivňují ceny oceli v Číně. Vliv Číny je přitom na trh s touto komoditou přímo klíčový.

Takřka každá druhá tuna oceli na světě se vyrobí právě zde. Při výrazných exportních schopnostech Číny tak tato produkce ovlivňuje i ostatní světové trhy.

Pokud se Číně podaří zvládnout investorům známé soft landing a dojde k oživení tamního průmyslu, zvýší se také poptávka po oceli.

Nutně to ale nemusí znamenat i růst ceny suroviny. Čínští oceláři mají stále zhruba 100 mil. t volné výrobní kapacity (7 % celosvětové roční produkce), a tak jsou více než schopni případnou zvýšenou poptávku uspokojit.

V krátkodobém horizontu tak nevidím žádný katalyzátor, který by podpořil růst ceny oceli. Spíše je tak možné očekávat její další pozvolný pokles.
Investor tak musí být velmi opatrný při výběru titulů z ocelárenského sektoru a já osobně bych doporučil zaměřit se spíše na společnosti vyrábějící vysoce kvalitní produkci, jako je například německý Salzgitter či rakouský Voestalpine.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.