Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Rozvíjející se ekonomiky

Ekonomika

  7:00
Rozvíjející se ekonomiky jsou tahounem globální ekonomiky. Pro srovnání. Sedm nejvyspělejších ekonomik rostlo za poslední tři roky v průměru o necelá dvě procenta. Rozvíjející se ekonomiky o 6,5 procenta.
Světová ekonomika, ilustrační foto

Světová ekonomika, ilustrační foto foto: Shutterstock

Rozvíjející se ekonomiky o 6,5 procenta. Pozitivní je, že vyspělé ekonomiky, které jsou konkurenceschopné a jsou schopné vyvážet, se mohou „přiživit“ na tomto růstu. To je dobrá zpráva pro Německo a jádro kolem něj. Tedy i Česko.

Pesimisté obvykle namítají, že rozvíjející se ekonomiky tvoří jen malou část globální ekonomiky, a tudíž svět nespasí. Za druhé, že se přehřívají. A za třetí, že pouze kopírují nápady těch vyspělých ekonomik. O. k. Tak se na to podívejme. Rozvíjející se ekonomiky tvoří třetinu globální ekonomiky. Bývávalo. V osmdesátých letech. Nyní rozvíjející se ekonomiky tvoří polovinu světové ekonomiky. Navíc potenciál pro růst životní úrovně obyvatel v těchto ekonomikách není ani zdaleka vyčerpán. Řekneme, že ekonomická úroveň na obyvatele v sedmi nejvyspělejších ekonomikách je sto procent. Na kolika procentech je tato úroveň v rozvíjejících se ekonomikách? Vyrostla zhruba z 10 procent na začátku devadesátých let na 17 procent. Tohle dobře ukazuje potenciál, který tyto ekonomiky mají.

A že se rozvíjející ekonomiky neobejdou bez nápadů těch vyspělých? Vezměme si Čínu, protože ta je považována za největšího světového kopírovače.
 Pokud počet podaných patentů upravíme velikostí ekonomiky, aby tento údaj byl porovnatelný mezi zeměmi, tak zjistíme, že Čína je osmá nejlepší. Česko je na chvostu tohoto žebříčku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.