Lidovky.cz

Vyčítají lidem chyby v daňových přiznáních, sami je dělají také

Ekonomika

  10:17
PRAHA - Finanční ředitelství měla nedostatky v evidenci a účtování daňových příjmů a souvisejících údajů, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. V tiskové zprávě uvedl, že například nebyly nastaveny podmínky pro jednoduchou přímou kontrolu zaúčtování, nedostatky odhalil i ve vedení účetnictví a při inventarizacích kontrolovaných osob.
Účetní - ilustrační foto.

Účetní - ilustrační foto. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že v Automatizovaném daňovém informačním systému (ADIS) nebyly nastaveny podmínky tak, aby finanční ředitelství v letech 2008 až 2010 mohla provádět jednoduchou přímou kontrolu zaúčtování pohledávek a závazků, nákladů a výnosů a plateb porovnáním hodnot vygenerovaných v účetních dokladech s hodnotami zaevidovanými v systému ADIS v příslušném měsíci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Až na základě kontroly NKÚ byl v lednu 2012 Generálním finančním ředitelstvím doplněn v systému ADIS výběr kritérií pro efektivnější a jednoznačnější kontrolu dat souvisejících s účtováním daňových příjmů na finančních úřadech a finančních ředitelstvích," uvedl NKÚ.

Finanční ředitelství vedla chybně účetnictví

Dále finanční ředitelství chybovala ve vedení účetnictví. V účtu "Pohledávky z výběru daní a cel" byl oproti skutečnosti vykázán nižší stav - k 31. prosinci 2008 o 12,5 miliardy korun, k 31. prosinci 2009 o 14,4 miliardy korun a k 31. prosinci 2008 o 14,5 miliardy korun. Účetní závěrky čtyř finančních ředitelství k 31. prosinci 2008 a k 31. prosinci 2009 neobsahovaly přílohu účetní závěrky, uvedl NKÚ. Zákon o účetnictví porušila finanční ředitelství také tím, že inventarizace pohledávek a závazků souvisejících s daňovými příjmy nebyla provedena položkově, ale souhrnně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Závěry kontroly projedná vláda a poslanecký výbor

Kontrola ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství, pěti finančních ředitelství a sedmi finančních úřadů se konala od července 2011 do března 2012. Nejvyšší kontrolní úřad funguje jako "externí auditor" státu, dává doporučení, jak chyby napravit. "Pokud to není porušení rozpočtové kázně, tak to úřad neoznamuje," řekl mluvčí úřadu Jaroslav Broža. Všechny kontrolní závěry projedná vláda, přijímá tím usnesení, a tím ukládá nápravní opatření. Dále se závěry zabývá také poslanecký výbor.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.