Lidovky.cz

Ekonomika

Ekonomika se propadá, Česko je nejhorší v regionu

Hrst drobých – ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Ve zpřesněném odhadu to oznámil Český statistický úřad. Ekonomové očekávají, že ekonomika za celý letošní rok klesne, a to až o 1,2 procenta.
  18:00aktualizováno  18:28

Úroveň hrubého domácího produktu (HDP) v 1. čtvrtletí ovlivněna mimořádným poklesem objemu daní z produktů, zejména spotřební daně z tabákových produktů a daně z přidané hodnoty.

Výkon české ekonomiky je ve srovnání s ostatními zeměmi regionu suverénně nejhorší, upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. "Německá ekonomika rostla o 1,2 procenta, slovenská o 3,2 procenta, rakouská o 0,7 procenta a polská o 3,8 procenta. Kvůli korupci a špatné hospodářské politice ztrácíme dech a přestáváme konvergovat k vyspělým evropským zemím," uvedla. Letos podle ní ekonomika klesne o 0,7 až 1,2 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Za celý letošní rok počítáme s poklesem HDP o jedno procento. S tímto výhledem je konzistentní očekávání, že ČNB přistoupí ke snížení úrokových sazeb," doplnil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka ČNB zřejmě sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu již na konci června.

Česko už nemá ani na Kazachstán
V letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu International Institute for Management Development (IMD) se Česká republika propadla o tři místa. Posunula se za Kazachstán na 33. pozici z 59 států. V žebříčku se Česko propadá již třetí rok, problém bude tedy hlubší.

"Podle manažerů u nás nejsou praktiky vhodné pro podnikání, nechováme se efektivně, zaměstnavatelé i zaměstnanci nemají postoje, které bychom očekávali. Souvisí to i s korupcí a obcházením pravidel," řekl HN ekonom Vilém Semerák z institutu CERGE-EI, který se podílel na studii IMD.

Žebříček konkurenceschopnosti podle IMD

Údaj v závorce uvádí posun státu oproti roku 2011.

1.  Hongkong (0)
2.  USA (-1)
3.  Švýcarsko (+2)
4.  Singapur (-1)
5.  Švédsko (-1)
6.  Kanada (+1)
7.  Tchaj-wan (-1)
8.  Norsko (+5)
9.  Německo (+1)
10.Katar (-2)

31. Estonsko (+2)
32. Kazachstán (+4)
33. Česko (-3)
34. Polsko (0)

47. Slovensko (+1)
48. Rusko (+1)

58. Řecko (-2)
59. Venezuela (0)

Zdroj: International Institute for Management Development

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.