Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Podmínky pro společnou měnu

Ekonomika

  7:00
Pojďme se dneska podívat na eurozónu z jiného pohledu. Z pohledu ekonomické teorie optimální měnové oblasti, jejímž otcem je Robert Mundell. Ta říká, jaké podmínky musí splnit uskupení zemí, aby mohlo mít společnou měnu.

Jaké to jsou? Pracovníci musí být mobilní napříč státy. Stejně tak kapitál. S tím souvisí cenová a mzdová pružnost.

Další podmínkou je existence automatických fiskálních transferů, například fiskální unie. A poslední podmínkou je sladěnost ekonomických cyklů.

Splňuje tyto podmínky eurozóna? Jednoznačná odpověď neexistuje, protože musíme říci, jaká například mobilita pracovníků je již dostatečná. Můžeme se ale na to podívat opačně. Můžeme se zeptat, které uskupení zemí tyto podmínky splňuje lépe a které hůře.

Ana toto téma mě zaujala studie, která vzala více než stovku ekonomických, sociálních a politických indikátorů za jednotlivé země a analyzovala, jak tyto indikátory jsou od sebe daleko pro různé uskupení zemí, mimo jiné i pro eurozónu. Čím blíže, tím lépe.
Výsledek? Tak například státy bývalého SSSR splňují tato kritéria lépe než EMU. Stejně tak státy Střední nebo Latinské Ameriky. Asi vás zarazí, že lepší výsledky než EMU mají i státy z celého světa, které začínají písmenkem „M“. Toto naprosto umělé seskupení zemí splňuje podmínky měnové zóny lépe než eurozóna.

Eurozóna je umělé seskupení zemí, které nesplňuje podmínky optimální měnové oblasti od samého začátku. Problémem EMU je, že neudělalo téměř nic, aby se k tomuto stavu dostalo. Protože bez toho se bude eurozóna pouze plácat v pokračujících existenciálních problémech.

Snad bude současná krize, která tento problém odhalila až na dřeň, dostatečnou motivací pro EMU, aby se začaly dělat reformy, které posunou EMU k dlouhodobě životaschopnému projektu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.