Lidovky.cz

Odklonila peníze Grosse i Kocourka. Teď Key Investments končí

Ekonomika

  14:52aktualizováno  16:12
PRAHA - Společnost Key Investments podala sama na sebe v pátek 29. června u Městského soudu v Praze návrh na insolvenci. Informuje o tom Týden.cz. Své prostředky společnosti svěřily například některé pražské městské části. Praha 10 chce škodu vymáhat i po zástupcích Key Investments.

Martin Kocourek. foto: ČTK

"Rozhodli jsme se uskutečnit tento krok, protože to situace firmy vyžadovala a byly naplněny všechny zákonné podmínky. Cenné papíry, které jsme pro klienty spravovali, jsou z 99 procent převedeny jinam," sdělil deníku předseda představenstva Key Investments Daniel Brzkovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Ten také návrh na insolvenci podal. Největším věřitelem firmy je podle návrhu v současné době společnost Sokolovská uhelná, dluh činí více než 51 milionů korun. Podle deníku Týden.cz je současný majetek Key Investments prakticky nulový a Česká národní banka jí uložila pokutu 800 tisíc korun.

Deník dále uvádí, že pronajatá kancelář společnosti na Václavském náměstí je již prázdná. "V současné situaci bylo dále neúčelné provozovat kancelář. Nemizíme někde v mlze. Dál funguje doručovací adresa i můj mobilní telefon. Samozřejmě, že vyřizuji i emaily," uvedl k tomu Brzkovský.

Key Investments

Firma Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli údajnému zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a také spekulacím o kapitálové účasti v pražském fotbalovém klubu Slavia. O firmě se hovořilo i v souvislosti s tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (ODS). Kauza vyvrcholila jeho odchodem z vlády.

Mezi nejznámější kšefty Key Investments podle Týden.cz je ovšem nutné zařadit žonglérský kousek se svěřenými prostředky pražských městských částí 6, 10 a 13. Její představitelé si za stamiliony nakoupili dnes téměř bezcenné neobchodovatelné dluhopisy majitele slávistického fotbalového stadionu E-Side a velmi problematické cenné papíry Viachemu šíbra Petra Sisáka.

Před několika týdny se zástupci obcí na setkání věřitelů E-Sidu navíc dozvěděli, že jejich investice je zřejmě totálně v prachu. Současní majitelé E-Sidu, společnost Natland, jim totiž navrhla odepsání sedmdesáti až devadesáti procent jejich pohledávek. V případě Prahy 10 to reálně znamená ztrátu 90 milionů korun. Kvůli těmto velmi podivným obchodům nebyl doposud nikdo stíhán, dodává server Týden.cz.

Praha 10 firmě svěřila přes 200 milionů korun, zpět dostala jen zlomek. "Vše pečlivě sledujeme a škodu budeme vymáhat i po jednotlivých přestavitelích společnosti," řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Podobnou částku u Key Investments uložila také Praha 6, i tato radnice podniká vůči firmě některé právní kroky. V červnu například podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli prodlení při vyplacení výnosu z dluhopisu E-Side Property.

Jedinou pražskou městskou částí, které Key Investments vyplatila všechny investované peníze včetně úroků, byla Praha 13. Radnice dostala celkem 206,8 milionu korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.