Lidovky.cz

Průhledný byznys u Applu a Googlu nečekejte, tvrdí dokument

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Protikorupční organizace Transparency International sestavila žebříček 105 největších světových korporací, u nichž se zaměřila na míru otevřenosti jejich podnikání.

Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku foto: ČTK

Mezi kritéria, která ovliňovala žebříček "průhlednosti byznysu" u firem patřila například otevřenost informování o interních protikorupčních mechanismech, záznamy o dceřiných společnostech ve světě, zisky v jednotlivých zemích, vnitřní struktura korporací, plnění daňových povinností či platby jednotlivým vládám při zahraničních investicích.

Firmy své povinnosti stále zanedbávají
Mimoto také studie sledovala plnění informačních povinností ve finančním sektoru mezi bankami či pojišťovnami. Výsledky ukázaly, že firmy své povinnosti v této oblasti stále zanedbávají.

ČTĚTE TAKÉ

Na prvním místě žebříčku se ocitla firma Statoil, na dalších předních pozicích se umístily společnosti HSBC Holdings, Allianz a Tesco, dále pak Novartis či Siemens. Naopak nejhůře vyšly z průzkumu společnosti Apple, Microsoft, Google, Toyota, Gazprom, Honda a na posledním místě skončila Bank of China.

Dokument protikorupční organizace sledoval také plnění informačních povinností mezi bankami a pojišťovnami. "Přestože neprůhlednost tohoto oboru hrála klíčovou roli při vzniku světové ekonomické krize, řada finančních domů své povinnosti stále neplní a zůstává velmi neprůhledná," stojí ve zprávě.

Česko opět pokulhává
"Nabízí se srovnání s Českou republikou, kde se ale o problematice transparentnosti korporací, plnění jejich oznamovacích povinností a zavádění protikorupčních programů v podstatě nehovoří," říká předseda správní rady Transparency International Jan Spáčil.

Výsledky průzkumu ukazují, že nadnárodní korporace oproti dřívějším letům sice podávají více informací, i tak je ale patrná řada nedostatků. Vzhledem k tomu, že některé korporace jsou v současném světě mocnější než samotné státy a ovlivňují chod společnosti, je náprava víc než žádoucí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.