Lidovky.cz

Ekonomika

Nejatraktivnější zemí pro fúze a akvizice jsou USA, Česko je 21.

Dolary - ilustrační foto

Dolary - ilustrační foto foto: Archiv LN

PRAHA - Jedničkou v žebříčku atraktivity zemí pro fúze a akvizice, který hodnotí kvalitu a zralost investičního prostředí, jsou USA před Singapurem. Na třetím místě skončila Velká Británie, která předstihla další dvě asijské ekonomiky, Hongkong a Jižní Koreu. Česko se umístilo na 21. místě, a dostalo se tak před ostatní země střední a východní Evropy.
  11:02

Vyplývá to z pravidelného žebříčku transakční atraktivity M&A Maturity Index. Index zpracovalo výzkumné centrum pro fúze a akvizice Cass Business School při City University London ve spolupráci se společností Ernst & Young.

Co se hodnotí

Žebříček hodnotí 148 zemí celého světa. Výsledné pořadí představuje součet bodového hodnocení legislativních, politických, ekonomických a finančních podmínek, technologický potenciál jednotlivých zemí, socioekonomické faktory a úroveň infrastruktury.

Česko si polepšilo

Česko si proti loňskému hodnocení polepšilo o čtyři místa. V žebříčku se umístilo těsně za Malajsií, Thajskem a Spojenými arabskými emiráty. Ze zemí střední a východní Evropy je ve třetí desítce nejatraktivnějších zemí pro fúze a akvizice ještě Rusko (28) a Polsko (30).

Nejlepšího hodnocení dosáhla ČR v dopravní a firemní infrastruktuře a technologické úrovni. Naopak nejhůře byla hodnocena v ekonomických, finančních, legislativních a politických faktorech. Za současný stav ekonomiky byla sice ohodnocena 75 procenty, ale za růst HDP pouze 20 procenty. Politická stabilita byla hodnocena 82 procenty, ovšem jednoduchost daňové správy pouhými osmi procenty a schopnost minimalizovat zásahy do investičních transakcí 44 procenty.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ve srovnání s rokem 2011 vykazují dostupné údaje mírný nárůst počtu realizovaných fúzí a akvizic v ČR, avšak proti předkrizovým letům stále monitorujeme klesající trend. Ve druhém čtvrtletí 2012 byl sice registrován významný objem transakcí za 1,6 miliardy dolarů (330 miliard korun), nicméně počkejme si na celoroční výsledky. Na relativně malém trhu i jedna významná transakce významně ovlivní statistiky," uvedla partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice Petra Wendelová.

Za horšími výsledky stojí nejistota v eurozóně

Horší výsledky v historické časové řadě jsou podle ní částečně ovlivněny rostoucí nejistotou v eurozóně. Zahraniční i meziregionální transakce představovaly ve druhém čtvrtletí tři čtvrtiny všech fúzí a akvizic realizovaných v Česku. "Česko je pro investory stále jedním z tradičních cílů, a to především díky kvalitě zdejších podniků. Ale nestabilita a obtížná předvídatelnost vývoje regulatorního, daňového a legislativního prostředí investiční apetit naopak snižuje," dodala Wendelová.

Vzestup nových ekonomik jde na úkor rozvinutých evropských zemí, jejichž hospodářské problémy mají na trh s fúzemi a akvizicemi nepříznivý dopad, a které tudíž v žebříčku ztrácejí. Rekordmanem v tomto směru je Řecko, které je aktuálně na 53. místě, což znamená, že se proti roku 2011 propadlo o 12, a za posledních pět let dokonce o 23 příček. Portugalsko kleslo od loňského průzkumu o osm příček na 39. místo.

Skokany roku jsou Emiráty a Malajsie

Naopak mezi tzv. skokany roku patří Spojené arabské emiráty (o šest příček na 20. místo) a Malajsie (o sedm příček na 18. místo), dále pak také Polsko (o pět příček na 30. místo), Rumunsko (o 13 příček na 36. místo), Turecko (o sedm příček na 37. místo), Indie (o pět příček na 38. místo), Kazachstán (o šest příček na 40. místo) a Maroko (o osm příček na 47. místo).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.