Lidovky.cz

Bristol zavádí vlastní měnu. Chce podpořit místní podnikatele

Ekonomika

  18:00
BRISTOL - Anglické město Bristol se rozhodlo naložit s krizí po svém. Aby podpořilo místní podnikatele, chce zavést vlastní měnu. Projekt bristolské libry vzbudil obrovský zájem a do iniciativy se už zapojilo přes 200 obchodníků.

Organizátoři akce chtějí bristolskou librou platit od září. O měnu, platnou pouze v Bristolu, je veliký zájem, píše britský deník Daily Telegraph.

Udržet peníze ve městě

Hlavní myšlenkou iniciativy, která projekt vlastní měny spustila, je podpora místních firem. Bristolská libra má především zajistit, aby co největší část z peněz, které město vyprodukuje, v něm také zůstala.

"Pokud peníze utratíte v nadnárodní společnosti, zmizí z nich osmdesát procent. Tyto peníze ale nezmizí, když je utratíte u místního obchodníka," osvětlil myšlenku bristolské libry spoluzakladatel iniciativy Cirian Mundy. "Lidé mají dojem, že bankovnictví a peníze jsou krutý systém, z něhož nezískávají to, co by mohli. Pokoušíme se o něco nového a o penězích uvažujeme jiným způsobem," vysvětluje Mundy.

ČTĚTE TAKÉ:

Boj proti nadnárodní konkurenci

K iniciativě se připojil také podnikatel Richard Wright, který má bezpečnostní agenturu. "Narodil jsem se a vyrostl v Bristolu a vždy jsem chtěl podporovat místní obchodníky," zdůvodňuje své rozhodnutí Wright a dodává, že by bristolskou libru určitě chtěl. Doufá, že mu nová měna pomůže konkurovat nadnárodní konkurenci.

Británii v současnosti trápí skandál kolem sazby Libor a otevřeně se mluví o zhroucení eura. I to je jeden z důvodů, proč je mnoho místních lidí myšlence nové měny nakloněno.     

Bristolské libry

Vzhled bristolských liber je jasným důkazem místního patriotismu. Například na desetilibrové bankovce je spisovatelka Hannah Moreová. Objevil se i motiv letadla Concorde, které se zčásti vyrábělo právě v Bristolu. Jeden z návrhů bankovek zachycuje tygra, který na zeď sprejuje nápis O Liberty! (Svoboda!).

Levicový ráj

Bristol není jediným městem, které přišlo s návrhem vlastní měny, tu mají už i další britská města. Ovšem Bristol má plán daleko rozsáhlejší a propracovanější. Online databáze complementarycurrency.org uvádí, že v Evropě je zhruba 102 takových měn.

Město ležící na jihozápadě Anglie se proslavilo svou levicovou politikou a levicovým aktivismem. V loňském roce například jedna z místních skupin bojovala proti otevření supermarketu Tesco. Akce přerostla v otevřený násilný protest.

Nová měna má i odpůrce

Za bristolskou libru ale lidé zaplatí. Transakce a výměna peněz bude možná, jen pokud si lidé otevřou účet v bance Bristol Credit Union, což někteří tvrdě kritizují.

Ben Yearsley, investiční manažer z bristolské firmy Hargreaves Lansdown je skeptický. "Je to pouze kuponový projekt, pochybuji, že to může mít nějaký pozitivní dopad," řekl Yearsley a dodal, že místní podniky musí soutěžit především v kvalitě a servisu, který poskytují.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.