Lidovky.cz

Hutě kvůli vedru omezily výrobu, řidiči doplňují minerály

Petr Pavel

  16:03
PRAHA - Na tropické počasí, které Česko potrápí do konce tohoto týdne, musely zareagovat i firmy. Ze zákona mají zaměstnanci nárok na dostatečné množství pitné vody na pracovišti zdarma, zákonem regulovaná už je i teplota, na kterou má být nastavená klimatizace. Tam, kde pracovní prostředí klimatizované není, musejí mít zaměstnanci častější přestávky nebo zkrácenou pracovní dobu.

Základ je pitný režim. foto: Shutterstock

"Dopravní podnik podmínky stanovené zákonem skutečně dodržuje, nemyslím si, že by docházelo k jejich porušování," sdělil serveru Lidovky.cz šéf Odborového sdružení pražských dopraváků Petr Pulec.

"Snažíme se řidičům MHD letní směny zpříjemnit a zajišťujeme jim dostatečné množství nápojů, klimatizaci a letní variantu uniformy - polokošile, krátké kalhoty a letní síťovanou obuv," mluvčí pražského dopravního podniku Jana Velčická.

Řidiči pražské MHD pijí ze sodobaru a doplňují minerály

Řidiči pražské MHD mají také na všech konečných zastávkách přístup k chlazené pitné vodě. V každé vozovně je i „sodobar“, z kterého si můžou načerpat chlazenou sodovou vodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Každý řidič navíc dostává zdarma takzvané ochranné nápoje. "Jedná se o instantní potravinový doplněk, který po rozmíchání ve vodě doplní v těle minerální látky. Každý řidič obdrží již v dubnu deset dávek nápoje, které mu jsou postupně doplňovány dle potřeby. Přípravek je doporučen Státním zdravotním ústavem a schválen vedoucím lékařem DPP," doplnila Velčická. K pracovnímu pohodlí přispívá i klimatizace v prostoru kabiny řidiče. Klimatizovaná jsou i místa, na kterých se řidiči střídají.

Odpočinkové místnosti a střídání tekutin

Pracovníci stavební firmy Metrostav mají v době extrémních veder nastavený speciální pitný režim a jejich vedoucí mají přizbůsobit práci tak, aby byli přes polední horko na co méně exponovaných místech. "To ale vždy nejde, někde se musí pracovat stále.  Všichni zaměstnanci mají k dispozici jednak nějakou odpočinkovou místnost, minimálně ve stínu se mohou ochladit. Jednak samozřejmě mají k dispozici vodu, která se střídá, aby nepili pořád to samé. To se prý nemá. To vše mají volně k dispozici,“ uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

PODÍVEJTE SE:

V závodě ArcelorMittal v Ostravě byly kvůli extrémnímu horku omezeny některé práce a zaměstnanci vykonávají pouze nejnutnější činnosti související s technologií, údržbou a opravami zařízení. "Vedoucí zaměstnanci organizují práci tak, aby pracovní zátěž byla rozložena rovnoměrně na všechny zaměstnance," řekla mluvčí hutí Barbora Černá Dvořáková. Hutníci mají neomezený příděl pitné vody, minerálky a v extrémně horkých provozech, jako jsou například vysoké pece, i nealkoholické pivo. U vysokých pecí při odpichu teplota dosahuje 70 stupňů.

Kohoutková voda - ilustrační foto.

Nejvíce vedro obtěžuje pacienty nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných a také personál je díky tomu vytíženější. „Vždy, když je změna počasí, tak je to na pacientech velice znát. Samozřejmě, že v této situaci to děláme třeba tak, že jim nabízíme lehké přikrývky jako prostěradlo. Staráme se, aby dostatečně pili. Také se stahují žaluzie, nechávají se otevřené dveře. Snažíme se vytvořit lepší vzduch,“ řekla serveru Lidovky.cz sestra pro komunikaci z pražské LDN ve Vršovicích Hana Masopustová.

Domů odejdou dřív vojáci i zaměstnanci pošty

Kvůli horku dnes možná odejdou domů dřív zaměstnanci České pošty. "Pošta sleduje vývoj teplot na jednotlivých pracovištích a možnost rotace zaměstnanců, tak aby se mohli osvěžit a ochladit v chladnějších či klimatizovaných místnostech. V případech, kdy toto není možné, budou takto postižení zaměstnanci uvolněni z práce pro překážky na straně zaměstnavatele," uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Jak se k horku staví zákon

Podle vládního nařízení č. 361/2007 Sb. musí být na každém pracovišti dostatečné množství pitné vody, které se vypočítává podle druhu a namáhavosti práce. Některá povolání, například řidiči, mají nárok i na tzv. ochranné nápoje.

Nařízení z dubna letošního roku už stanovuje i teplotu, na kterou by měla být na pracovišti nastavena klimatizace. Při práci v sedě s minimem pohybu činí například 24,5 °C.

Pokud je pracoviště neklimatizované, měl by zaměstnavatel pracovní podmínky upravit nebo zkrátit pracovní dobu. Přesáhne-li ale teplota 36 stupňů, musejí se pracovníci střídat a dodržovat bezpečnostní přestávky. Délka přestávek se vypočítává podle speciálních vzroců a na základě fyzické náročnosti práce.

Také armáda včetně hradní stráže přijala pro své zaměstnance zvláštní opatření. Náčelník generálního štábu Petr Pavel doporučil velitelům útvarů, aby zkrátili pracovní dobu. Vojáci kvůli suchu a horku například omezují cvičné střelby, řekla mluvčí generálního štábu Mira Třebická. Příslušníci Hradní stráže zase při hlídání sídla prezidenta nestojí ve známých "budkách", ale pohybují se. Mají také zajištěn přísun tekutin, uvedl zástupce velitele Hradní stráže Karel Kroupa.

Žádné zkrácení pracovní doby naopak neplánuje pro své úředníky pražský magistrát nebo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na železnici se jezdí pomaleji

Extrémně vysoké teploty by mohly také zpomalit provoz na železnici, protože roztahují kolejnice. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) zavádí pro tento případ preventivní opatření. "Při teplotě nad 30 stupňů jsou na některých tratích zaváděny 'pomalé teplotní jízdy' jako preventivní opatření, které snižuje rychlost zhruba na 50 kilometrů v hodině. Na jízdním řádu by se to nemělo nijak projevovat, jsou to krátké úseky," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Železniční most (ilustrační foto)

Seznam úseků, na kterých dojde k omezením rychlosti, SŽDC neposkytuje. "V drtivé většině to nemá vliv na plnění jízdního řádu, pokud se k tomu nepřidá nějaký další problém v podobě jiné události, výluky či zpoždění na trati," vysvětluje Halla. "Situace je dnes taková, že cílem je dojet bezpečně do cíle, a to neplatí jen pro vagony, ale i auta a autobusy," doplňuje. 

Hrozí požáry

Horké počasí nepovažuje za problémové elektrárenský gigant ČEZ. "Hřát se mohou velká trafa, ale ta mají automaticky spínané pomocné 'ofuky'. Samozřejmě je v takovém horku a suchu zvýšené požární nebezpečí, takže pokud dojde k některým typům poruch, mohou vést k zapálení porostů," uvedla mluvčí skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.

Současné vedro podle odborníků způsobuje únavu a výkon zaměstnanců tak rychle klesá. Mimořádně vysoké teploty kolem 37 stupňů Celsia hrozí odpoledne především v Praze, středních Čechách a v Ústeckém kraji.

Vedro trápí i zvířata

„Zvířata jsou samozřejmě unavenější, ta vedra na ně mají ten vliv, že více odpočívají. Nicméně zoologické zahrada počítá s tím, že jsme v podnebném pásu, kde se střídají čtyři roční období, a tak jsme připraveni na extrémní zimu i extrémní teplo," říká Michla Šťastný z tiskového oddělení pražské zoologické zahrady.

Zvířata mají trvalý přísun vody, ve výbězích mají přistínění, mají možnost zalézt si do zázemí, kde je ještě o něco chladněji. "Některým druhům servírujeme věci, které jim krátí dlouho chvíli, například tak, že jim zamrazíme ryby nebo ovoce, zeleninu. Dáváme to do ledu, tím, jak to olizují, se ochladí. Zvířata si dokážou na změny počasí přivyknout, lépe než lidé. Navíc jsou narozena mimo svou domovinu, a tak jsou na střídání počasí zvyklá. Pro návštěvníky zahrady máme mlžítka s vodní parou, brouzdaliště v dětské zoo i trvalou zdravotnickou službu,“ uvedl Šťastný.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.