Lidovky.cz

Boj o plzeňské Corso: návrh referenda má podle magistrátu chyby

Ekonomika

  15:25aktualizováno  16:39
PLZEŇ - Na návrhu referenda ke stavbě obřího domu v Plzni chybí podle magistrátu 2141 podpisů, tedy 16 procent. Na vyhlášení místního hlasování potřebují občanská sdružení minimálně 13 339 podpisů, tedy podpisy deseti procent voličů Plzně.

Aktivisté Martin Marek (vpravo) a Petr Vaněk hovořili 6. srpna v Plzni na tiskové konferenci k předání návrhu na vyhlášení místního referenda proti výstavbě obchodního centra na místě bývalého domu kultury. foto: ČTK

Podle Martina Marka, zmocněnce aktivistů, kteří odmítají na místě zbouraného domu kultury poblíž centra obří komplex obchodů, kanceláří, bytů i volnočasových aktivit, jde o největší ze tří vad, jejichž soupis dnes od magistrátu dostal. "Některé neuznané podpisy budou aktivisté rozporovat," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh má podle radnice ještě tři formální vady. Podle Marka jsou prohozené adresy dvou členů přípravného výboru. Jeden z jeho osmi členů (k podání návrhu na lidové hlasování stačí tři členové) má mimoplzeňskou adresu.

Aktivisté chtějí odstranit vady do pondělí

Magistrát chce ještě vyčíslit odhad nákladů, které by si úspěšný plebiscit vyžádal. Informace potvrdil Roman Matoušek z magistrátu. Aktivisté se budou snažit všechny vady odstranit do pondělí, kdy chtějí předložit návrh na referendum znovu.

"Dnes ve 12:00 jsme měli 1300 dalších podpisů," uvedl Marek s tím, že ve sbírání budou pokračovat o víkendu. "Zároveň kontrolujeme to, co magistrát vyřídil. Ze vzorku šesti podpisů, označených jako nečitelné, jsou dva v pořádku a našli jsme jména i na internetu," řekl Marek. Na člena přípravného výboru, který se odstěhoval mimo Plzeň, prý radnici upozornil předem, ale uvedl, že dle právníků i Transparency International nemohou aktivisté v podpisových arších škrtat.

Vizualizace obchodního centra Corso, který má vzniknout v Plzni na místě zbouraného Domu kultury Inwest

Další vadou jsou podle Matouška nedostatečně formulované "předpokládané náklady spojené s realizací rozhodnutí v referendu". "Napsali tam, že je nepředpokládají. Nulu ale považujeme za hrubě nereálnou. Pokud zasáhnete do území, budou nějaké osoby dotčené," uvedl.

Investor by mohl žádat úhradu za zmařenou investici

Podle ČTK by mohl investor, český developer Amádeus, požadovat po městě vinou zmařené investice například úhradu demolice kulturního domu, která přišla na stovky milionů korun. "Dělali jsme si na to právní analýzu a do doby, než získá pravomocné územní rozhodnutí, tak nic takového nehrozí.

Investor by mohl soudně požadovat náhradu škody, ale v případné arbitráži by neuspěl," uvedl Marek. Plzeň by podle něj pouze změnila územní plán, což dělá v rámci běžných činností. Odhad nákladů konání samotného referenda radnice považuje za relevantní.

Pokud by se referndum konalo spolu s krajskými volbami 12. a 13 října, jak navrhují aktivisté, činily by náklady asi 1,2 milionu korun, v jiném termínu by byly podle odpůrců stavby pětkrát vyšší. Kdyby se hlasovalo současně s volbami do krajů, zajistilo by to v referendu potřebnou zákonnou účast alespoň 35 procent voličů, tvrdí aktivisté.

Matoušek slíbil, že se radnice začne opakovaným návrhem zabývat hned po jeho obdržení. Navrhovatelé mají dle zákona minimálně sedm dnů na odstranění vad, ale město jim dnes dalo více než dnů 50, "abychom se vyhnuli případným sporům".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.