Lidovky.cz

MENČÍK: Temné zítřky eurozóny

Ekonomika

  7:00
Merkelová, Hollande, Rajoy, Monti, Samaras, Barroso, Van Rompuy, Schäuble… Co tyto státníky spojuje? Společná záliba v nekonečném jednání o krizi eurozóny. Všichni ale mohou být v klidu, neboť trvalé řešení je v nedohlednu.

Krize eurozóny foto: Shutterstock

Snaha přimět Španělsko k přijetí celkového bailoutu ze záchranných fondů ESM/EFSF je momentálně hlavní úsilí a směr vyjednávání výše zmíněných osob. S vysokou mírou pravděpodobnosti k tomu skutečně dříve nebo později dojde.

ECB a záchranné fondy pak spustí neomezené nákupy dluhopisů ohrožených zemí, což bude mít výrazný pozitivní vliv na kapitálové trhy. A co dál? Skutečně toto opatření zachrání eurozónu a vrátí ji na výsluní?

Podle mého názoru nikoli. Poté bude muset následovat kromě stávající měnové unie a připravované bankovní unie také fiskální unie. Bez ní bude totiž ECB financovat nezodpovědné země, které sice budou muset plnit tvrdé podmínky, nicméně budou neustále požadovat ústupky. Nebude na ně dostatečně tvrdý bič – tím může být jen fiskální unie.

Dovede si ale někdo představit, že všech 17 zemí přistoupí na společnou daňovou politiku, Evropou nařízené přerozdělování daní a ztrátu nezávislosti nad tvorbou státního rozpočtu? Tato cesta, ač jediná pro dlouhodobé přežití a prosperitu eurozóny, je mimo realitu. Eurozóna ale i tak může přežít; musí však výrazně přehodnotit své ambice jako jedné ze světových velmocí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.