Lidovky.cz

Za krizi eurozóny může i exkancléř Kohl, tvrdí Němci

Ekonomika

  10:54
BERLÍN - V Německu přibývá hlasů, podle nichž za současnou dluhovou krizi eurozóny nese spoluvinu bývalý kancléř Helmut Kohl, který je považován za jednoho z duchovních otců společné evropské měny. Tyto hlasy přitom nezaznívají z řad jeho politických oponentů, ale z jeho vlastního konzervativního tábora.

Helmut Kohl foto: Reuters

Nejprominentnějším kritikem špatně nastavených pravidel při zavádění eura je bývalý dlouholetý premiér Saska za Kohlovu CDU Kurt Biedenkopf. "Helmutu Kohlovi byl bohužel časový plán důležitější než stabilita. Jeho politický osud byl natolik spjat s eurem, že bránil racionální debatě," řekl Biedenkopf magazínu Focus. "Už během vyjednávání paktu stability bylo jasné, že většina zemí odmítne striktní úspornou politiku a rozpočtovou disciplínu jako vměšování do jejich politické suverenity. Kohl nemohl vážně doufat, že kritéria stability budou dodržována," uvedl Biedenkopf.

Kohl je spoluviníkem krize eura

Stejný názor má i Kohlův životopisec Hans-Peter Schwarz, podle něhož bývalý kancléř nese "rozhodující část spoluviny za nynější krizi eura". Kohl byl podle něj přesvědčen, že společná měna učiní projekt evropské jednoty nezvratným. "A tomu podřídil úplně všechno," soudí Schwarz.

ČTĚTE TAKÉ:

Ke kritikům Kohlova přístupu k euru se přidal také dlouholetý šéf koncernu Thyssen Dieter Spethmann. "Kohl věděl o mnoha oprávněných námitkách proti zavedení eura. Všechny je ale odsunul stranou," tvrdí Spethmann. "Proto dnes nese také velký díl odpovědnosti za krizi eura," dodal.

Na obranu třiaosmdesátiletého "kancléře-sjednotitele" vystoupil jeho někdejší ministr financí Theo Waigel. "U eura nelze mluvit o chybách při porodu, ale o vážných chybách při dospívání v pubertě," prohlásil Weigel na adresu nedodržování pravidel paktu stability v dobách, kdy Německo řídila vláda sociálních demokratů a Zelených v čele s Kohlovým nástupcem Gerhardem Schröderem.

Na jeho stranu se postavil také bývalý premiér Durynska Bernhard Vogel. "Současnou krizi nemohl Helmut Kohl samozřejmě předvídat. Kladl ale velký důraz na co možná nejlepší zajištění stability eura," je přesvědčen Vogel.

Kohl: Řecko nemělo vstoupit do eurozóny bez reforem

Kohl sám se k dluhové krizi v eurozóně a odpovědnosti za ní vyjádřil loni v příspěvku pro magazín Internationale Politik. Příčinu krize viděl ve dvou problémech. "Evropský pakt stability se nikdy neměl změkčit, ale naopak měl být cestou stále užší Evropy posilován. A za druhé nemělo být Řecko bez rozsáhlých strukturálních reforem v jeho situaci - tehdejším odborníkům dostatečně známé - nikdy do eurozóny přijato," napsal Kohl, podle něhož odpovědnost za obě chybná rozhodnutí z minulosti nese Schröder a jeho ministr zahraničí Joschka Fischer.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.