Lidovky.cz

VEJMĚLEK: Musí se přidat i politici

Ekonomika

  7:00
V minulých několika týdnech formovaná očekávání, že kvůli eskalující dluhové krizi rozbouřené finanční trhy uklidní pouze zásahy centrálních bank, se začínají zhmotňovat. V minulém týdnu dala ECB jasně najevo, že pomůže problematickým zemím jižního křídla eurozóny s financováním jejich dluhu tím, že začne ve spolupráci se záchrannými systémy EFSF/ESM nakupovat jejich státní dluhopisy a tím bránit nekontrolovanému růstu jejich výnosů.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi foto: ČTK

Pomoc ovšem nebude automatická, ale podmíněná strukturálními reformami dotčených zemí. Trhy ocenily kroky ECB nárůstem akciových indexů i kurzu eura na čtyřměsíční maximum.

Již dnes začíná dvoudenní zasedání americké centrální banky. Ani makroekonomický obrázek největší ekonomiky světa není příliš povzbudivý, a to zejména při pohledu na trh práce. Míra nezaměstnanosti zůstává vysoká, tvorba nových pracovních míst je nedostatečná. Je více než pravděpodobné očekávat, že šéf Fedu Ben Bernanke, který se celou svou profesní kariéru věnuje problematice krizí, bude prosazovat kroky směrem k dalšímu uvolnění měnové politiky. A to i ve světle blížícího se fiskálního utažení, ke kterému by měla nová americká administrativa přistoupit po listopadových prezidentských volbách.

Pokud tedy dnes nebude německý ústavní soud proti pomoci ESM vládám zadlužených zemí a pokud i Fed dodá ekonomice nějakou formu stimulu, lze očekávat, že se příznivá nálada na akciových, komoditních i devizových trzích udrží.

Nic to však nemění na tom, že samotné centrální banky dlouhodobě nic nezmohou. Své domácí úkoly si musí plnit i vlády.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.