Lidovky.cz

Brusel chce Česku škrtnout 25 miliard korun na dotacích

Ekonomika

  16:40aktualizováno  17:20
PRAHA - Kvůli chybám při čerpání dotací Evropská komise předběžně navrhla neproplatit Česku asi miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. Komisaři k tomu dospěli po auditech v tuzemských dotačních programech.
Za každých deset let práce v rizikových podmínkách  by se mohl věk nástupu na...

Za každých deset let práce v rizikových podmínkách by se mohl věk nástupu na odpočinek snížit o rok a pobíraná penze zvednout v průměru o tisícikorunu. foto: Shutterstock

Jednání s komisí ale budou pokračovat dál a je pravděpodobné, že nakonec bude neproplacená částka nižší. Pokud to navíc české úřady stihnou, budou moci peníze vyčerpat na náhradní projekty. Potvrdil to náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pozice šetřených programů je složitá, věřím však, že toto není finální částka, je potřeba se ale dobře připravit na jednání s auditory Evropské komise," sdělil náměstek k návrhu EK.

Nejvíc hřešil Operační program Doprava

Největším "hříšníkem" je Operační program Doprava. Většina peněz, které nyní EK navrhuje Česku neproplatit, šla k příjemcům dotací právě přes tento program. Brusel má též pochybnosti o výdajích dotačních programů Životní prostředí, Severozápad a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Ministerstvo pro místní rozvoj už na jaře v analýze pro vládu uvedlo, že celkem může být ohrožených až 33 miliard korun. Zda se nakonec částka, kterou Česku Brusel nezaplatí, přiblíží k tomuto odhadu, bude záviset také na výsledcích dalších auditů. Jeden z nich se nyní koná v Regionálním operačním programu Střední Čechy v souvislosti s úplatkářskou kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

Peníze nepropadnou

Jestliže EK peníze Česku skutečně nezaplatí, prohloubí se tím schodek veřejných rozpočtů. Peníze totiž příjemci dotací dostávají z národních zdrojů, Brusel je státu proplácí až zpětně. Když ale evropští úředníci narazí na chyby, můžou proplácení zastavit.

"Prostředky sice nepropadnou, ale je klíčové, aby byl v těchto programech dostatek projektů se správně vynaloženými výdaji, které budou moci být proplaceny z evropských zdrojů," řekl Braun.

O zpětné proplácení dotací žádalo ministerstvo od března

Potíže s čerpáním dotací v České republice kulminovaly v první polovině roku. EK tuzemským úřadům vytkla zvláště nedostatky s kontrolou a auditem. Od března proto ministerstvo financí nežádalo Brusel o zpětné proplácení dotací, které stát příjemcům vyplácí nejdříve z vlastního rozpočtu.

Následovaly audity v několika dotačních programech, včetně největších - Dopravy a Životního prostředí. O finančních rizicích vyplývajících z auditů informovaly dříve server Aktuálně.cz a deník Mladá fronta Dnes.

EK ve druhé polovině července oznámila, že Česko uskutečněním takzvaného akčního plánu stav zlepšilo, a může tedy znovu žádat o proplácení dotací.

Přesto ale evropské peníze podle nově zveřejněných údajů MMR dál na začátku září neproudily do osmi z 18 operačních programů, které tuzemské úřady spravují. Komise s nimi totiž řeší podezření na různé nesrovnalosti zvlášť.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.