Lidovky.cz

Firmy: Sehnat lidi ochotné pracovat je problém, radši berou dávky

Ekonomika

  14:52
ÚSTÍ NAD LABEM - I přes třináctiprocentní míru nezaměstnanosti je na severozápadě Čech problém sehnat lidi ochotné pracovat. Hned několik zástupců firem si na to stěžovalo ministrovi práce Jaromíru Drábkovi na jeho semináři v Ústí nad Labem. Sociální politika je podle nich příliš benevolentní a stále umožňuje přežívat na dávkách.
Zahálka - ilustrační foto.

Zahálka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Drábek přijel do Ústí vysvětlovat, jak získat dotace na vzdělávání zaměstnanců, když pro ně firma nemá po přechodnou dobu dost práce. Zástupci zaměstnavatelů ministra sice vyslechli, skutečné problémy jsou podle nich ale úplně jinde.

"Problém není v lidech ve firmách, ale v nezaměstnaných, ti jsou vesměs šíleně nekvalifikovaní," řekl Drábkovi jeden z personalistů a další se k němu přidali.

ČTĚTE TAKÉ:

"Sháněli jsme středoškoláka a aby přišel na pohovor do osmi ráno. No a přišli nám lidé se základním vzděláním a ve dvě odpoledne," dodal týž muž.

Navíc si stěžoval na přístup úřadu práce – když prý od něj chodili jen samí takoví uchazeči, obrátili se na personální agenturu. "Poslala nám 82 lidí a byli mezi nimi lidé s až překvapivě vysokým vzděláním. Z toho pak taky vyřadila 65 lidí kvůli problémům v předchozím zaměstnání, hlavně kvůli alkoholu," pokračoval personalista. Základní problém je podle něj v hromadění lidí na úřadu práce.

Podobný postřeh zmínil i zástupce firmy Johnson Controls, která vyrábí interiéry do aut a loni otevřela továrnu v obří zóně Triangle u Žatce. "Na trhu nejsou technické profese, dneska bereme lidi především s tím, aby vůbec měli ochotu pracovat. Máme tu nekvalitní a nekvalifikovanou pracovní sílu, zaměstnavatelé jsou tím zahnaní do kouta," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Nabádal pak Drábka, aby motivaci nezaměstnaných řešil dalším zpřísněním sociálního systému i úpravou pracovní legislativy. "Byl bych pro to, aby se dávky zastavovaly už po pěti měsících," řekl.

Dávky by si měli nezaměstnaní odpracovat

Ústecký kraj má už od první poloviny 90. let nejvíc lidí bez práce z celého Česka, aktuálně to je 13 procent. Špatnou vzdělanostní strukturu nezaměstnaných potvrdil i ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel.

Nejde prý vyloženě o stupeň vzdělání, protože v evidenci je už i dost vysokoškoláků, zejména z všeobecných studijních oborů a soukromých škol.

Drábek soudí, že problém s motivací nezaměstnaných se dotýká i ostatních regionů. Řekl, že se snaží nezaměstnané naučit pracovat aspoň prostřednictvím tzv. veřejné služby, kterou jsou podmíněné sociální dávky.

"Spousta z nich to asi vnímá jako buzeraci, ale je potřeba v nich vybudovat základní návyky, jako že se do práce chodí v určitou hodinu nebo co obnáší pracovní smlouva," prohlásil Drábek. Úřady práce navíc podle něj berou na veřejnou službu ty nejdéle nezaměstnané, aktuální hodnota je prý zhruba rok až dva bez práce.

Drábek kvůli zavedení veřejné služby čelil kritice, byť od opačné skupiny voličů, než na kterou jeho strana cílí. A zaměstnavatelé mu to potvrzují. "Lidé to nechápou, myslí si, že to obtěžuje ty slušné, zatímco jiní se válí doma na dávkách," zněla jedna z reakcí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.