Lidovky.cz

Na svůj statek láká turisty už 14 let, teď už hlavně Čechy

Ekonomika

  7:00
RASPENAVA - Domácí kuchyně s kozími sýry, mlékem, tvarohem, medem či masem připravovaným podle vlastních receptů je pro řadu turistů důvodem k návštěvě Selského dvora v Raspenavě na Liberecku. A to přesto, že farma vábí už 14 let příznivce agroturistiky zejména na domácí zvířata, menší hospodářské práce a nádhernou přírodu Jizerských hor. Mění se i klientela. Zatímco dříve převládali mezi hosty Němci a Holanďané, dnes jsou to Češi.

Selský dvůr Jany a Zdeňka Němcových v Raspenavě na Liberecku vábí už 14 let příznivce agroturistiky foto: ČTK

"Tak jako je agroturistika, tak dnes už je i gastroturistika. Pokud je proto to možné, snažíme se ve stravě nabízet co nejvíce z naší produkce nebo od okolních zemědělců," říká spolumajitel Selského dvora Zdeněk Němec.

Ohlasy od hostů jsou podle něj pozitivní a někteří se kvůli jídlu vracejí. "Třeba z Berlína k nám jezdí lidé i šestkrát za rok. To je také důvod, proč každý půl rok měníme jídelní lístek," podotkl Němec.

Žlaby v restauraci jako atrakce

Nezvyklé je i prostředí, kde se hosté penzionu stravují. Restauraci vytvořili z bývalého chléva pro 28 krav. Po skotu zůstaly na jedné straně žlaby jako atrakce pro turisty.

Agroturistice se na Selském dvoře věnují od roku 1998. Ne všechny představy současných majitelů se však naplnily.

Selský dvůr Jany a Zdeňka Němcových v Raspenavě na Liberecku vábí už 14 let příznivce agroturistiky
Selský dvůr Jany a Zdeňka Němcových v Raspenavě na Liberecku vábí už 14 let příznivce agroturistiky

Selský dvůr v Raspenavě vábí už 14 let příznivce agroturistiky

Očekávali například větší zájem o jízdy na koni. "Lidé se s koňmi rádi pomazlí, ale sednout na ně se bojí. Spíše mají zájem o vyjížďku kočárem v létě a na saních v zimě," zmínil spolumajitel statku.

Výrazně se za uplynulé roky zvýšily nároky hostů. I v agroturistice se podle Němce například staly standardem pokoje s vlastní koupelnou. "Dříve lidem stačilo, že mají toaletu na patře a mají se kde umýt. Dnes už vyžadují vyšší komfort," konstatoval bývalý profesionální hasič, dnes důchodce.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé ale majitelům zároveň říkají, aby uchovali podobu statku postaveném před 150 lety. "Chtějí, aby z něho dýchala historie. Máme tady třeba originální mlátičku se vším, co k ní patřilo," zmínil Němec. Mezi skvosty patří i selská jizba s původním nábytkem, malovanými kachlovými kamny a dalším vybavením z roku 1932.

Méně přijíždějí zejména cizinci

Podle Němce se snaží nabídku stále rozšiřovat, i tak k nim ale jezdí asi o třetinu méně turistů, než v minulosti. "Pokleslo to hlavně v posledních dvou letech. Projevily se ekonomická krize ve světě a místní záplavy ze srpna 2010," uvedl hlavní důvody.

Méně přijíždějí zejména cizinci. Zatímco dříve z 80 procent klientelu statku tvořili Němci a Holanďané, dnes jezdí ze čtyř pětin hlavně Češi. Stále častěji jsou přitom mezi nimi rodiny s dětmi, čemuž se snaží na statku přizpůsobit. Pro děti například vybudovali dětské hřiště, bazén a pro příští rok plánují postavit malé domácí zoo.

Nákladná rekonstrukce

Selský dvůr patřil v minulosti mezi největší statky na Frýdlantsku. "Měli tři páry koní, což bylo tehdy hodně," zmínil Němec. Dnes mají na statku pět koní.

Když Selský dvůr jeho rodina v roce 1996 kupovala, už chátral. Chyběly například část střechy a 17 oken v místě, kde je dnes penzion.

Základní oprava trvala asi dva roky a vyžádala si miliony. "Stále do toho musíme investovat, každoročně se jedná o statisíce," dodal Němec.

Současný vzhled statku (nahoře) a stav při koupi (dole)

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.