Lidovky.cz

KIAER: Jak na akcie v nejbližších týdnech?

USA

  13:09
Rostoucí trh v posledních dnech je pouze „nádechem tonoucího“ před dalším poklesem, protože nadále přetrvává Protivítr zlých makroekonomických zpráv. Když by už někdo ale hledal investiční příležitosti do akcií, tak bych se poohlídnul ve vyspělé nezadlužené Evropě anebo v případě USA po defenzivních sektorech.

Peter Bo KIaer, akciový analytik, Saxo Bank

Na konci minulého týdne dorazilo několik indikátorů svědčících o přeprodanosti trhu a o tom, že sentiment narazil na dno, přičemž tento týden trhy otočily k růstu.Během této korekce v rámci medvědího trhu možná trhy ještě mohou trochu posílit, ale potom, čemuž věřím, růst vyšumí a nakonec se prokáže, že šlo o „nádech tonoucího“ následovaný dalším poklesem.

Makroekonomický protivítr

Proč jsem tak znepokojen makroekonomickou situací? Částečně proto, že centrální banky vystřílely svou monetární stimulační munici a s nadějí předávají štafetový kolík politikům. Doufají, že se ekonomický růst a indikátory nadále nezhorší, protože v tuto chvíli už nemají žádné prostředky pro boj s recesí.

Investoři musejí počítat s větším rizikem a zde je pouze jeden způsob, jak to udělat: požadovat vyšší rizikovou prémii, což se odrazí snížením cen akcií. Riziko pomalejšího hospodářského růstu je určitě na obzoru a zvětšuje se den co den.

Evropa

Při pohledu na evropské představitele vidím, že jsou mezi mlýnskými kameny. Problémy v Evropě byly znovu a stále odkládány a teď se tato situace může vymstít. Německá premiérka Merkelová vstupuje do předvolebního boje, který rozhodně nebude jednoduchý v případě, že řešení řecké situace bude pro německé občany znamenat ztrátu.

Francii byl snížen rating z Aaa na Aa1. To jen zdůrazňuje rostoucí problémy předních států eurozóny, které také s přebíráním dluhového břemene z jižní periferie meze, kam mohou zajít. Německá průmyslová produkce meziročně poklesla a index nákupů manažerů (PMI) je pod hodnotou 50, což naznačuje hospodářskou recesi. Stále větší část Evropy je kontaminovaná.

Až najdeme řešení pro Řecko, odstraníme sice jednu překážku, ale neodstraníme celý problém. Akcie by se po zprávě o vyřešení pohnuly o něco výše, ale poté je na řadě Španělsko. Můj celkový pohled je ten, že Španělsko o pomoc eurozóny žádat nebude do doby, nežpremiér Rajoy využije všechny dosažitelné možnosti - ale nezapomeňme, že je to stále jenom politik.

Spojené státy

Hlavní riziko právě teď spočívá v tom, že, pokud nedojde k dohodě o řešení fiskálního útesu, čelí investoři obavám z poklesu ekonomiky. I nejlepší scénář s touto kontrakcí počítá. Šéf americké centrální banky Bernanke uvedl, že FED není schopen s vlivem fiskálního šoku na ekonomiku bojovat. S přihlédnutím k těmto skutečnostem jsou představitelé amerických firem opatrnější a to náladu na akciových trzích nezvedá.

Jak bych si s tímto poradil jako akciový investor?

V Evropě bych investoval ve Finsku, Dánsku, Německu a Velké Británii. Tyto trhy mají tendence překonávat ostatní i při špatné náladě na trzích. Nebudu jmenovat odvětví, protože rozdělení podle států je v tomto případě mnohem vhodnější.

Pokud jde o USA, tak předpokládám, že si povedou dobře defenzivní sektory, jako sektor spotřebního zboží,  spotřebitelský sektor a zdravotnictví. IT a finance mají rovněž slušnou perspektivu. Fundament u IT je totiž celkově v pořádku a u finančního sektoru se dá očekávat zlepšení díky menšímu množství nesplácených úvěrů v USA. Trh nemovitostí se bude nadále zlepšovat, úzkostlivé oceňování realitních aktiv by se v určitém okamžiku mohlo normalizovat a to by se pak mohlo promítnout do příjmů finančních institucí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.