Lidovky.cz

Šetření policie vítáme, tvrdí solárníci k přemrštěným cenám elektřiny

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Sdružení solárníků působících v Česku vítá prošetřování pochybného nastavování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Na jejich nezákonné navyšování upozornila šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto.

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

K netranspatentnímu určování výkupních cen docházelo podle alarmujícího auditu Energetického regulačního úřadu v letech 2005 až 2011. Vitásková již podnět k vyšetřování neznámého pachatele. Odběratelé elektřiny měly zaplatit navíc i desítky miliard korun.

ČTĚTE VÍCE:

„Já myslím, že bude dobré, když se podaří ten audit získat oficiálním způsobem a projednat na hospodářském výboru,“ míní předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD).

Informace z auditu pro něj prý není úplným překvapením, protože se domnívá, že pochybení mohlo vzniknout v minulých letech, kdy se měnila metodika výpočtu cen.

Urban také řekl, že výbor bude chtít, aby stát zveřejnil vlastníky všech fotovoltaických elektráren, a to i zpětně. Zdůvodňuje to tím, že poplatek je určitá forma dotace a musí být jasné, do jakých rukou je určena.

ČTĚTE TAKÉ:

Zveřejnění podrobností z auditu a z podnětu pro státní zastupitelství by uvítala i Česká průmyslová fotovoltaická asociace.

Zákonná pojistka

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje v rámci novelizace zákona o podporovaných zdrojích energie i mechanismus, který umožní prověřit skutečné náklady jednotlivých zdrojů a přiměřenost vyplácených podpor.

„To by do budoucna umožnilo i případná pochybení ERÚ z minulosti napravit,“ uvedl v pondělí mluvčí ministerstva Tomáš Paták.

„Pokud jde o nastavení podpory v letech 2009 a 2010, tehdejší legislativa neumožňovala pracovníkům ERÚ snížit podporu o více než pět procent, a nemohli tak reagovat na tehdejší prudký pokles cen solárních panelů a dalších komponent. Tato skutečnost byla v té době dostatečně známa a o tom, proč političtí představitelé na situaci včas legislativně nereagovali, můžeme jen spekulovat, proto případné šetření policie a dalších orgánů v tomto ohledu jen vítáme,“ sdělil mluvčí solárníků Miloš Cihelka.

Kalousek: Úřad je nezávislý, zasahovat nebudu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se k auditu vyjádřil zdrženlivě. „Nepřísluší politikům zasahovat do práce nezávislého úřadu. ERÚ je nezávislý úřad, který nesmí být závislý na politických vlivech,“ řekl stručně.

Podnikatelé jsou podle Hospodářské komory dlouhodobě proti prosazování jednoho odvětví energie před ostatními. „Rovněž upozorňujeme na vysoké ceny obnovitelných zdrojů energie, na něž doplácí všichni koncoví odběratelé elektrické energie, tedy podnikatelská sféra a veřejnost,“ uvedla mluvčí Hospodářské komory Lenka Vodná.

Ekologická organizace Aliance pro energetickou soběstačnost vyzvala ERÚ, aby zveřejnil podklady z auditu. „Pokud má paní Vitásková pocit, že její předchůdci stanovili špatně výkupní ceny pro fotovoltaické elektrárny, pak by pro to měl ERÚ dodat potřebné výpočty, jak již marně tento úřad rok a půl žádáme,“ uvedl zástupce aliance Martin Sedlák.

Drahá elektřina

Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12 150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.