Lidovky.cz

Poslanci ODS se přou o konci anonymních akcií. Jaké firmy tyjí z eráru?

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Firmy sosají peníze ze státní kasy, aniž by musely odhalit vlastnické pozadí. Podívejte se, které firmy s tajemnými vlastníky vydělávají na státu nejvíc.

Poslanec Pavel Suchánek (ODS) foto: suchanek.czReprofoto

Neznámé vlastnictví má v Česku řada firem, které inkasují miliony z veřejných zakázek. Takzvané akcie na majitele jsou oblíbené také mezi českými solárníky.

ČTĚTE VÍCE:

Nedohledatelní jsou třeba majitelé druhé největší fotovoltaické instalace v zemi, elektrárny Nová Ves-Vepřek na Mělnicku. Také většinový vlastník druhé největší solární elektrárny v Česku – firma Decci a.s. – má akcie na majitele.

Z dvaceti nejvýkonnějších slunečních elektráren v zemi má nedohledatelné vlastníky celkem pět firem. Za dalšími třemi stojí zahraniční vlastníci.

Anonymní firmy, které vyhrávají státní zakázky

Firmy s listinnými akciemi na majitele vyhrávají také řadu státních zakázek v objemu i několika miliard korun. Seznam těch nejúspěšnějších zveřejňuje například projekt zIndex:

Veřejné zakázky s vítěznou firmou s listinnými akciemi na majitele (2007-2010)

Statistika zIndexu pochází z let 2007 až 2010, řada společností z předních příček však stále z veřejných zakázek bohatne, abiž by bylo zřejmé, v jakých kapsách nakonec peníze státu končí.

Společnost BAK, a.s. již zanikla a její nástupce BAK stavební společnost, a.s. má údaje o majitelích zaknihované. Stavební firma Herkul podle údajů na webu Všechnyzakázky.cz vysoutěžila v loňském roce tendry za téměř 200 milionů.

Jindřichohradecká stavební společnost Stavcent dosáhla loni na víc jak 17 milionů z veřejných zakázek. Nejúspěšnější firma v žebříčku – EDS Holding – změnila jméno na Salema Construction a v roce 2012 získala zakázky za 8 milionů.

Poslanci teď rozhodnou, jestli anonymní akcie z českého podnikatelského prostředí zmizí. Ostrá debata se strhne už dopoledne na jednání klubu ODS. Nejsilnější vládní strana totiž není v otázce transparentnosti českých firem jednotná.

Někteří z jejich poslanců podporují úpravu navrženou předsedou rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem. Ten chce, aby už vydané anonymní akcie dál existovaly, od příštího roku by už ale nebylo možné takové cenné papíry vydávat. Rozkrýt vlastníky by musely firmy, které by usilovaly o veřejnou zakázku.

ČTĚTE VÍCE:

Premiér a šéf ODS Petr Nečas pozměňovací úpravu označil za "politicky neprozíravou". Zdůraznil, že rozkrytí majetkové struktury firem, které dostávají veřejné zakázky a dotace, je pro jeho vládu prioritou.

Podle prezidenta Václava Klause je rušení anonymních akcií zbytečné a k potlačení korupce v Česku nepovede. "Ukazuje se, že každý takovýhle zdánlivě rafinovaně vymyšlený krok se obrací většinou proti těm, kteří ho vymýšlejí a organizují, protože ta druhá strana se umí velmi rychle přeměnit a udělat něco, aby to bylo všechno úplně jinak. Takže já myslím, že tudy ta cesta nevede," řekl v sobotu Klaus.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.