Lidovky.cz

Kyberútoky odstavily Lidovky.cz a další zpravodajské weby. Zřejmě přišly z Ruska

Ekonomika

  11:17aktualizováno  17:50
PRAHA - Cílené internetové útoky zahltily v pondělí servery řady českých zpravodajských webů a vyřadily je z provozu. Zcela či částečně dostupné tak nebyly vedle serveru Lidovky.cz také stránky iDNES.cz, iHNed.cz, Novinky.cz, Deník.cz, Týden.cz a později i E15.cz, Živě.cz a MobilMania.cz. Jednalo se o největší podobný výpadek v dějinách internetu v Česku. Využity v něm byly počítače převážně v Rusku.
Psaní na notebooku (ilustrační foto)

Psaní na notebooku (ilustrační foto) foto: Shutterstock

České zpravodajské weby začaly mít technické problémy kolem půl deváté dopoledne, kdy byly zahlceny velkým množstvím dotazů, které za znemožnily chod počítačových serverů, na nichž webové stránky běží.

Lidovky.cz i redakce iDNES.cz nebo iHNed.cz mimořádně zveřejňovaly zpravodajské články na sociálních sítích. Během dopoledne se situace zlepšila, výpadky se ale objevovaly i později. „Poté, co naše IT oddělení udělalo úpravy, útok opět zesílil,“ vysvětluje projektový manažer serveru Lidovky.cz Jiří Špaček.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle technického oddělení společnosti MAFRA – provozovatele serveru Lidovky.cz a iDNES.cz – se jednalo o největší internetový útok tohoto typu ve více než dvacetileté historii českého internetu.

Po dopoledním útoku následovala kolem 15:00 druhá vlna, která opět vyřadila z provozu Lidovky.cz, iDNES.cz, iHNed.cz a částečně i Novinky.cz. Například zprávu o senátním schválení žaloby na prezidenta Václava Klause z velezrady tak musely publikovat významné zpravodajské weby na Facebooku a Twitteru.

Útok přichází z Ruska

České servery zasáhly do šesté hodiny odpolední tři masivní vlny útoku. Technici serveru Lidovky.cz se domnívají, že tento počet není konečný. Centrum, ze kterého byly útoky řízeny, je zatím neznámé, požadavky ale přicházely v hojné míře z počítačů v Rusku.

„Nejde o nějakou slabinu, ale o útok hrubou silou,“ říká projektový manažer serveru Lidovky.cz Jiří Špaček. Sílu útoku podle něj dokládá i fakt, že vyřazeny byly i weby s mohutným serverovým zázemím.

Jak funguje botnet? Nejprve jsou počítače napadeny virem ukrytým ve zdánlivě neškodném programu. Počítače jsou pak ovládány z jednoho vzdáleného centra. To jim může zadávat různé příkazy (například rozesílání spamu, či přehlcení konkrétního webu požadavky).

„Sledujeme, odkud to jde, vypadá to na SYN flood (útok zahlcující server synchronizačními požadavky – pozn. red.) , který fyzicky přichází z Ruska, ale kdo ten botnet (síť infikovaných počítačů centrálně řízena z jednoho centra – pozn. red.) kontroluje, to je samozřejmě informace, kterou nemáme a která je v té věci zásadní. Čili můžeme jen spekulovat o motivu takového útoku,“ řekl serveru Lupa.cz Zbyněk Pospíchal ze společnosti Dial Telecom.

Takzvanému DDoS útoku (z anglického Denial od Service – odmítnutí služby) podlehl server Lidovky.cz vůbec poprvé. „Počítače posílají nesmyslné požadavky, které zahlcují naše servery. Lidé se tak nemohou dostat na naše stránky,“ popsal útok programátor mediálního domu MAFRA Ivo Škola.

Zamrzlý web

V tomto případě nejde o situaci, kdy se hacker „vláme“ na server, odkud může například zkopírovat citlivé údaje. Jejich cílem je pouze „zatuhnutí“ stránek, které pak není možné nějakou dobu navštěvovat.

Majitelé počítačů často ani nemusí vědět, že se hromadného útoku účastní. Spouští ho totiž často viry, které počítače infikují ve škodlivých programech – takzvaném malware. Ten má v sobě zakódovaný přesný čas a IP adresu oběti, na který potom zaútočí.

Anonymous: Někoho napadlo si trochu kopnout

„Nikdo z nás ani z našich příznivců o ničem neví. Netušíme ani, proč by se něco takového mělo dít. Také lidé, kteří sledují zahraniční fóra, nemají žádné informace,“ řekla agentuře ČTK mluvčí České pirátské strany Dana Kozlová.

„Někoho patrně napadlo trochu kopnout do českého internetového zpravodajství. Snad se novináři vzpamatují a začnou psát o věcech, na kterých skutečně záleží.“ píše ve svém vyjádření české hnutí Anonymous na svém facebookovém profilu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.