Lidovky.cz

Města snižují náklady na osvětlení, modernizace je ale nákladná

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Města a obce se snaží snižovat nebo alespoň držet pod kontrolou náklady na veřejné osvětlení, které zvyšuje stále dražší elektrická energie. Investují proto do nových technologií, například do inteligentních svítidel, které v noci regulují intenzitu světla a jejich centrální spínání s minutovou přesností řídí astronomické hodiny. Na jednorázovou výměnu světel ale většinou radnicím chybí peníze, přistupují proto k postupnému obměňování. Některá města kompenzují zvyšující se ceny elektřiny jejím nákupem v aukcích.

Moderní lampy veřejného osvětlení na Riegrově náměstí v Hradci Králové . foto: ČTK

V Praze, která za veřejné osvětlení ročně platí stovky milionů korun, si ale zatím úsporné a alternativní druhy žárovek své místo příliš nenašly. V pouličních lampách převládají klasické sodíkové výbojky, které jsou sice náročné na spotřebu energie, zároveň jsou ale nejúčinnější. Úsporné žárovky se v hlavním městě neosvědčily kvůli nižší účinnosti.

Čekání na LED svítidla

Jiná města se většinou novým technologiím nevyhýbají, problémem je ale často jejich cena. Například v Kutné Hoře by na kompletní výměnu zastaralých světel potřebovali 70 milionů korun, radnice se proto rozhodla počkat do roku 2015, kdy mají na trh přijít nová kvalitnější LED svítidla.

Právě moderní LED svítidla ale některá města odmítají, považují je za nákladné, podle jiných nedávají potřebný komfort nasvícení. To je případ třeba Pardubického kraje, tamní radnice před LED osvětlením preferují spíše světla s nižším příkonem.

Osvětlení v Přístavní ulici u nádraží v Ústí nad Labem.
Osvětlená lázeňská kolonáda v Teplicích.

Nejčastěji radnice mění osvětlení průběžně. V Brně obnovují ročně asi 500 světelných míst, ideální počet by ale byl tisíc. V Přerově postupně nahrazují stará světla úspornými s nižším příkonem, loni se podařilo snížit cenu provozu jedné lampy ze 150 na 120 korun. České Budějovice mají koncepci, podle které se světla mění plynule od roku 2005 do roku 2014. S postupnou modernizací počítá také Cheb i další města v Karlovarském kraji.

Problémy s osvětlením

Města v Královéhradeckém kraji se snaží tlumit ceny elektřiny nákupem proudu v aukcích či na burze. Podobně situaci řeší také v Jihočeském nebo ve Zlínském kraji.

Problémy kvůli veřejnému osvětlení řeší Liberec. Město loni zaplatilo zhruba 64 milionů korun firmě Eltodo-Citelum, která ve městě spravuje veřejné osvětlení a světelné křižovatky. Je to v přepočtu 627 korun na obyvatele. Podle radnice je cena příliš vysoká, firma také údajně porušovala smlouvu a město od ní proto loni v květnu odstoupilo. Osvětlení a křižovatky si chce Liberec spravovat sám, vedení je přesvědčeno o tom, že to dokáže levněji. Patnáctiletou smlouvu se stejnou firmou prověřuje také Ústí nad Labem. Od roku 2005 se tam cena za správu veřejného osvětlení zdvojnásobila.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.