Lidovky.cz

KNUTHSEN: Výhled pro investování – návrat zlatých časů?

USA

  17:08
Světové akciové trhy nadále šplhají nahoru. MSCI World Index se za rok zvýšil o plných 10,5 procent a S&P 500 dosáhl v březnu nových maxim. Na rozdíl od loňska ale stále nejde o rok, kdy se můžeme s vírou vrhnout do vln rizikových aktiv. Burzy nových akciových trhů zaostávají, za rok dokonce klesly o 1,6 procent, a i když všechna odvětví zahrnutá v indexu S&P vzrostla, v čele pelotonu je zdravotnictví a běžné spotřební zboží. Firemní obligace se víceméně nehnuly z místa. Obecně řečeno se naše doporučení velmi povedlo. Doporučovali jsme nakoupit akcie, prodat státní dluhopisy a nedávno jsme vydali neutrální doporučení ohledně firemních obligací.
Burza (ilustrační foto)

Burza (ilustrační foto) foto: ČTK

Fakt, že vícero akciových trhů je na téměř rekordních maximech, je pádným důvodem k zamyšlení nad dlouhodobou investiční strategií. Od dna trhů v březnu 2009 vyrostl S&P 500 o 137 procent (23 procent ročně).

Během posledních 10 let, kdy svět přežil nejhorší finanční krizi za hodně dlouhou dobu, je zisk 106 procent, ročně tedy 7,6 procent. Za posledních 100 let jsme byli svědky tří velkých býčích trhů, z nichž každý trval 10 až 20 let. Každý býčí trh vystřídalo i několik dekád trvající období, které přineslo reálné ztráty.

Tato období byla nakonec vystřídána zlatou epochou, kterou zajistila směs technologických, ekonomických a sociálních faktorů. Hlavní otázkou dneška tedy je, zda nám na dveře klepe nová zlatá éra nebo až příliš spoléháme na "rychlý prachy".

Z technologického hlediska můžeme nahlédnou do budoucnosti skrz to, co se nazývá internetem věcí či druhou ekonomikou. V oblasti ekonomické a sociální se ale atmosféra po finanční krizi ještě nezklidnila. O novém úsvitu zatím mluvit nemůžeme. To, co se nazývá novým normálem, alespoň já nemohu nevidět jinak než jako přechodné období.

Z krátkodobého hlediska je současný růst akcií zcela konzistentní se zlepšením globální ekonomiky, obzvláště v USA. Podle našeho modelu ekonomického cyklu se nadále nacházíme v době ekonomické expanze, která je pro riziková aktiva obecně dobrých znamením.

Na druhé straně ale přinesla řada hlavních indikátorů v březnu zklamání a existuje riziko všeobecného zpomalení v následujících měsících. Klima se před létem může zhoršit a v druhém kvartálu neočekáváme tak významné zisky jako v kvartálu prvním.

Kyperský "záchranný balíček"  skončil jako velká ukázka toho, co může vzejít z rizika rostoucího politického napětí, na které jsem upozorňoval minulý týden. Krize zanechá kyperskou ekonomiku v troskách a vyhlídka na evropskou bankovní unii se vzdaluje.

Přesto neočekáváme, že by to bylo začátkem dalšího kola velkého napětí kolem eura. V Itálii se ještě neustavila vláda a možná nás už v červenci čekají nové volby. Zdá se, že je Itálie na pokraji opravdové generační výměny a zřejmě budeme muset ještě být trpěliví, než se věci pohnou žádoucím směrem.

Skutečný rizikem Evropy, více než cokoli jiného, je podle nás nedostatek ekonomického pokroku. Další snižování sazeb ze strany Evropské centrální banky se zdá vcelku pravděpodobné.

Již od loňského srpna doporučujeme nakupovat (nadvážit) v portfoliích riziková aktiva. Skromný ekonomický pokrok kombinovaný s agresivními monetárními stimuly mluví ve prospěch této investorské politiky.

Druhé čtvrtletí avšak zřejmě nepřinese tak dobré výsledky jako to první a případné další známky ekonomického zpomalení by mohly přinést záchvaty finančního neklidu. Prozatím sice zůstáváme u doporučení nadvážit (nakupovat) akcie a dluhopisy nových ekonomik, ale nejsme úplně daleko od změny k neutrálnímu postoji.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.