Lidovky.cz

VEJMĚLEK: Slabá koruna kompenzuje inflaci

Ekonomika

  9:37
Česká měna se v závěru minulého týdne přiblížila hodnotě 26 korun za euro a dostala se tak na nejslabší úroveň za téměř rok a půl. Slabost tuzemské měny ospravedlňují nepříznivé makroekonomické ukazatele, které poukazují na kumulaci protiinflačních rizik.

Počet zadržených padělků peněz loni klesl o čtvrtinu na 4514 foto: ČTK

Depreciace koruny je ale kompenzuje. Z pohledu centrálních bankéřů se jedná o vítanou reakci. V obdobném duchu se v minulém týdnu vyjádřil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Podle něj všechna rizika v české ekonomice ukazují protiinflačním směrem. Hampl zmínil zejména zklamání z dynamiky zahraničního obchodu, když únorové vývozy zaznamenaly pokles v meziročním vyjádření o 3,6 %, dovozy byly dokonce nižší o 4,4 %.

Takovýto vývoj odráží slabou domácí a slábnoucí zahraniční poptávku. Obdobně vyzněly i další zveřejněné ukazatele. Únorová průmyslová výroba byla meziročně o 5,7 procenta níže. Míra nezaměstnanosti sice v březnu klesla na 8,0 procent únorových 8,1 procenta. Ovšem výlučně díky sezónním faktorům. Po očištění o sezónní vlivy se naopak zvýšila. Není divu, tuzemská ekonomika je od počátku loňského roku v recesi, pracovní místa tedy spíše zanikají.

ČTĚTE TAKÉ

Zřejmě nejvýznamnějším protiinflačním faktorem je pak současný inflační vývoj. Zatímco loňská průměrná inflace se nacházela na vysokých 3,3 procenta, březnová meziroční inflace stagnovala na únorových 1,7 procenta a nacházela se tak 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. Korigovaná inflace měřící poptávkové inflační tlaky byla dle našich propočtů dokonce záporná ve výši 0,4 %. Důvody pro posílení koruny se tak opravdu hledají velmi obtížně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.