Lidovky.cz

Nový trend v Česku: ručně vyráběné kabelky

Ekonomika

  15:20
PRAHA - Světovou módou hýbe trend rukodělné práce, který dorazil také do Česka. Hitem jsou především ručně vyráběné kabelky, které uspokojují rostoucí touhu zákaznic po kvalitním zpracování. Rodí se tak nový byznys, který vytváří konkurenci obchodním řetězcům. Jejich nadvláda ale vzhledem k nižším cenám sériového zboží jen tak neskončí, myslí si designérky kabelek a tašek.

kabelka foto: Reprofoto

Podle Leony Škanderové, která tvoří kožené tašky a pásky, je návrat k rukodělné práci hledáním ztracených hodnot. "Dovoz levného zboží z Číny má za výsledek likvidaci dílen, přerušení tradice a upřednostnění kvantity nad kvalitou. To už ale spousta lidí přehodnotila, vrací se zpět a vyhledávají kvalitnější produkty," řekla Škanderová, která si na nedostatek zákazníků nemůže stěžovat. "Je jich stále více a za poslední období jsem maximálně spokojená," podotkla Škanderová, která aktuálně připravuje prodej svých tašek v Londýně.

ČTĚTE DÁLE:

Rostoucí zájem o svoje zboží pozoruje také Lucie Michalcová, která nabízí kabelky pod značkou Mum Ray. "Začala jsem pozvolna v roce 2008 a teď nevím, co dřív. Kabelky tvoříme každý den," řekla Michalcová. Její jednoduché a přitom výrazné kabelky odkazují na zalíbení v retro stylu. "Čerpám z toho, co už tu bylo a snažím se tomu dát novou formu," podotkla.

Ve stejném roce začala šít tašky i Darina Hubáčková, která tvoří pod značkou Dara bags. "Přemýšlela jsem tehdy nad tím, jak si přivydělat při mateřské dovolené," řekla Hubáčková, která z počátku šila v provizorní dílně zřízené v obývacím pokoji. Dnes tašky charakteristické kombinací látky a koženky podle jejích návrhů zhotovují profesionální švadleny, které měsíčně ušijí stovky tašek. Zdrojem obživy se kabelky pro Hubáčkovou staly zhruba po dvou letech budování značky.

Češky jsou hlavně praktické

Ručně vyráběné kabelky podle ní uspokojují touhu odlišit se od davu a mít něco výjimečného. "Proto hand made kabelky a další rukodělné výrobky nezahynou," řekla Hubáčková s tím, že individuální výroba ale pravděpodobně nebude mít zásadní vliv na prodej módních řetězců. "Ruční práce je nákladná, jak finančně, tak časově, proto hand made svět nikdy nebude moci svými cenami konkurovat cenově výhodným nabídkám velkých značek," uvedla Hubáčková.

Podle Magdalény Ondruškové, která spolu se svým mužem od roku 1997 šije kožené kabelky, mají obě sféry odlišného cílového zákazníka, a proto ruční práce velkosériovou výrobu neohrozí. Ruční výroba ale v každém případě roste. "V našich začátcích jsem mohla konkurenci počítat na prstech jedné ruky, nyní se produkce ručně šitých kabelek v posledních dvou, třech letech v Česku výrazně zvyšuje," uvedla Ondrušková.

Výhodou ruční výroby je fakt, že modely lze upravit na míru. "Lze si vybrat materiál nebo třeba prodloužit či zkrátit ucha," řekla Lucia Jamrichová, která pod značkou Luciela Taschen tvoří převážně kabelky z kůže. Jejím prvním modelem bylo kulaté "psaníčko", se kterým ale u českých zákaznic narazila. "Většinou se jim to nelíbilo, protože chtěly dlouhý popruh přes rameno, a velké tašky na zip. Češky jsou hlavně praktické," uvedla Jamrichová.

Autorky kabelek své zboží nabízí přes vlastní weby, profily na sociálních sítích či prodejní server uměleckých a rukodělných výrobků Fler.cz, který sdružuje 40 000 prodejců a téměř 120 000 nakupujících. Některé designérky provozují také vlastní showroomy, kde kromě svého zboží prezentují i tvorbu jiných návrhářů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.