Lidovky.cz

O2 arena stárne, čeká ji rekonstrukce. Hledá se využití pro 'malou halu'

Ekonomika

  16:35
PRAHA - Viceúčelovou O2 arenu ve Vysočanech čeká rekonstrukce. Některá zařízení by totiž jinak za dva roky při hokejovém mistrovství světa byla na hraně životnosti. Provozovatel sportoviště Bestsport také hledá využití pro nedokončenou malou halu v sousedství, kterou hodlá dostavět.

Nedostavěná malá hala u O2 areny. foto: MAFRA – Tomáš Krist

Sportovci by novou halu střední velikosti uvítali, podílet se finančně na její rekonstrukci však odmítají. "Malá arena stojí jako hrubá stavba. Musíme se nyní rozhodnout, co s ní bude dál. Máme v tom totiž peníze, platíme například pojištění," prohlásil předseda dozorčí rady Bestsport Areny Richard Benýšek s tím, že zatím nedokončenou stavbu využívají jako skladiště.

"Naše hlavní investice jdou nyní do hlavní haly. Za dva roky budeme hostit mistrovství světa v ledním hokeji a v té době bude celá řada technologií na hraně životnosti," poznamenal Benýšek. Dodal, že úpravy čekají bezpečnostní prvky a kamerový systém. Výraznější rekonstrukce by se mělo dočkat patro s takzvanými skyboxy či výsuvné tribuny.

Vizualizace dostavby malé haly u O2 Areny

Malá hala by mohla poskytnout konferenční i kancelářské prostory.

Vlastník vysočanské arény do úprav investuje celý zisk. "Máme od akcionářů svolení k tomu, abychom veškeré volné prostředky proinvestovali. Na úpravy budeme používat pouze vlastní peníze, které vyděláme provozem haly. Pro letošní rok tak máme k dispozici až 120 milionů korun," dodal Benýšek.

Úpravy by měly začít během letní odstávky. "Jinou možnost programový kalendář nedává," poznamenal Benýšek.

Kdo zaplatí malou halu?

O dalším osudu takzvané malé haly budou mít velké slovo zejména sportovci,  kteří by ji mohli využívat.

Drahá aréna

Stavba O2 areny, která začala v říjnu 2002 a dokončena byla v březnu 2004, vyšla na sedm miliard korun. Znalecký posudek vypracovaný společností Ernst & Young však před časem odhadl cenu viceúčelové haly na 1,57 miliardy korun.

Kvůli závazkům spojeným se stavbou arény zkrachovala sázková společnost Sazka, která ručila za úvěry a dluhopisy.

"Nejprve opravdu někdo musí říct, že je to pro sport potřeba a že k nám své akce bude dávat. Teprve na základě této potřeby spočítáme, kolik to bude stát. Pak spočítáme i návratnost a až poté předložíme tuto investici akcionářům ke schválení," podotkl Benýšek s tím, že nedokáže nyní ani říct, kdo všechno by se na financování dostavby podílel.

Sportovci by nicméně novou halu střední velikosti uvítali. "Hala s kapacitou pro 3500 až 4500 diváků v Praze chybí a sport by ji potřeboval. Byla by ideální pro pořádání mezinárodních akcí, protože nic mezi halou na Podvinném Mlýně a velkými sportovním halami v Praze není," míní místopředseda Českého olympijského výboru a šéf České florbalové unie Filip Šuman.

Právě florbal je jedním ze sportů, o němž se v souvislosti s dostavbou haly nejvíc hovoří. Šuman však upozorňuje i na možná rizika.

"Pokud by se našlo financování mimo sportovní prostředí, bylo by to pro sport dobré," doplnil s tím, že nelze opakovat zadlužení svazu jako v případě O2 areny.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci projektu existuje i varianta, že by se hala využívala jako sídlo České unie sportu, bývalého ČSTV.

"Byli jsme s touto myšlenkou osloveni. Pokud by byly prostory vyhovující, tak bychom tam naše sídlo klidně přestěhovali. Zatím jsme nic nerozhodli. Je to jen prezentace možnosti. Dnes se tam pojedu podívat," řekl v pátek předseda unie Miroslav Jansta.

Miliardový stadion

Sazka Arena

O2 arena

Společnost Bestsport Arena vznikla během insolvenčního řízení s předchozím provozovatelem O2 areny, firmou Bestsport. Tento podnik včetně arény se v rámci reorganizačního plánu přesunul právě do nově vzniklé společnosti Bestsport Arena, jejíž 80procentní podíl drží skupiny KKCG a PPF.

V loňském roce dosáhla společnost provozního zisku kolem 100 milionů korun, tržby přesáhly 400 milionů korun. O2 arenu loni navštívilo rekordních více než 700 tisíc lidí, o rok dříve jich přišlo 485 tisíc.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.