Lidovky.cz

Kapitalismus na Kubě: haciendy stojí miliony, platy jsou však mizivé

Ekonomika

  7:00
HAVANA - Určitým způsobem se realitní kancelář Yosuana Crespa podobá kancelářím, jaké můžete najít v New Yorku, Londýně nebo Tokiu. Na horkých hladkých zdech visí mnoho plakátů a je slyšet neustálý klapot počítačových kláves. Crespova kancelář v módní havanské čtvrti Vedado je ale ve skutečnosti jen přední otevřenou verandou někoho jiného.

Kuba, Havana (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Počítač s internetem spojuje pouze zastaralé vytáčené spojení a Crespo říká, že je opatrný. Nefunguje prý jako makléř, protože tato práce je stále technicky nezákonná.

Zmatený a občas bizarní trh s nemovitostmi se objevil před rokem a půl, kdy kubánský prezident Raúl Castro na komunistickém ostrově poprvé po pěti desetiletích legalizoval soukromý prodej nemovitostí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco obchod s nemovitostmi je teď legální, lidé, kteří by mohli dávat dohromady prodejce se zájemci o koupi ne. Vláda zatím nesplnila slib, že zlegalizuje práci makléřů, většina jich proto stále funguje neoficiálně.

Je to příběh, který je pro Castrovy ekonomické reformy typický. Reformám často chybí prostor pro sortu prostředníků a další služby, které by pomohly při fungování trhu. Castro tak legalizoval prodej ojetých aut, ale neumožnil otevřít obchody, které by je prodávaly. Reformy odstartovaly i nárůst počtu soukromých restaurací a kaváren po celé Kubě, ale vláda jim zatím neumožnila nakupovat ve velkoobchodech.

Místo makléřů 'fotografové'

Crespo obešel zákaz makléřské činnosti tak, že je licencovaným počítačovým programátorem a fotografem. Pomáhá tak klientům umístit jejich reality na internetu, vyrobit plakáty s informacemi o prodeji, které visí v jeho kanceláři, a nabízí prodejcům digitální fotografie.

Říká, že si nebere provize. Jeho služby stojí jen několik dolarů a je po nich obrovská poptávka. Odhaduje, že do jeho verandové kanceláře nazvané Espacio Cuba denně zajde 30 až 40 zákazníků. V současnosti má v seznamu 2500 nabídek a od ledna, kdy jeho kancelář otevřela, již pomohl prodat 250 nemovitostí.

Centrum staré Havany

Podle dostupných statistických údajů tamní vlády se za osm měsíců od listopadu 2011, kdy Castro legalizoval realitní trh, prodalo 45 tisíc nemovitostí. Trh tedy vzkvétá, přestože mu chybí fungující hypoteční systém, snadno dostupná reklama, a také to nejdůležitější, což je střední třída s dostatečnými prostředky na nákup nemovitostí.

Ceny nejlepších realit jsou vysoké. Jednou z nabídek v Crespově havanském seznamu je dům v koloniálním stylu se třemi ložnicemi, třemi koupelnami, mramorovým schodištěm a elegantní verandou za 250 tisíc dolarů (asi pět milionů korun). To je v zemi, kde je průměrný plat asi 20 dolarů (405 korun) měsíčně, opravdu velké jmění.

Nákupy ze zahraničí přes příbuzné

Podle emigrantů, ekonomů a několika neformálních makléřů většina peněz na nákup realit přichází ze zahraničí. Některé nákupy tak nemají dostatečnou právní ochranu a bývají tajné, protože cizinci mají zákaz vlastnit na Kubě nemovitosti.

Na jižní Floridě, která je domovem největší kubánské exilové komunity, se často mluví o tom, jak místní nakupují domy pro své rodiny na ostrově nebo využívají příbuzné pro koupi vlastního domu. Mnozí z emigrantů opustili Kubu kvůli ekonomickým poměrům a nákup domu je jedním ze způsobů, jak si udržet s ostrovem vazby.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle kubánských zákonů mohou koupit nemovitost na Kubě pouze lidé s trvalým pobytem. Jakákoliv transakce zahrnující cizince se tak uskutečňuje přes prostředníky. Platba je někdy v hotovosti, jindy se peníze posílají přes účty v zahraničí.

Někteří analytici však varují, že případní kupci by se měli mít na pozoru, protože kubánský realitní trh není dostatečně transparentní. Již sám nákup na cizí jméno bez právní ochrany je vysoce rizikový a navíc mnoho budov je v havarijním stavu. Vznešená panská sídla v Havaně sice stále přitahují velké peníze, ceny méně vábivých nemovitostí ale začínají stagnovat, nebo i klesat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.