Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Zregulovaný růst

USA

  11:59
Vposlední době mě zaujal ekonomický výzkum profesora Johna Seatera. Ten zkoumá vliv regulace na ekonomický růst. Regulaci určuje vláda. Může jít o její vlastní počin, nebo o počin vyplývající z jejích závazků (ano, například Evropská unie). Nicméně málo se ví o tom, jak tato opatření ovlivňují růst ekonomiky.

Ekonomický růst foto: Shutterstock

Ekonomové se většinou při hodnocení státu soustředí na efektivitu vlády ve smyslu: jaká je struktura výdajů a daní vlády a jaká by měla být, jakých deficitů dosahuje, jak velký je dluh a jaká je souvislost s ekonomickým růstem. Navíc je téma regulace aktuální, protože zažíváme novou regulatorní vlnu.

Výsledky jeho výzkumu jsou alarmující. Pokud by regulace v USA zůstala na úrovni z roku 1949 a nezvyšovala se, tak by ekonomika v průměru rostla o dva procentní body více. Jinými slovy, průměrný růst HDP by činil něco málo přes tři procenta. Seater tvrdí, že bez nové regulace by průměrný růst dosahoval pěti procent. To je obrovský rozdíl, co myslíte? Sílu tohoto rozdílu si člověk uvědomí, až když tento efekt vypočítá za celou dobu.

Dvě procenta ročně za více než půlstoletí udělají divy. Takové divy, že člověk má tendenci říci, to není možné, a jít dále. Kumulovaný dopad totiž ukazuje, že HDP by mohlo být bez zpřísňování regulace o 70 %vyšší!

Tak, a zastánci regulace již bijí na poplach. Budou argumentovat externalitami, které je potřeba internalizovat, riziky, která je potřeba eliminovat, životním prostředím, které je potřeba ochránit, sociálními aspekty atd. Ano, to jsou argumenty, na něž můžeme slyšet, protože mohou znít logicky, lze se s nimi ztotožnit. Regulátoři však musí vysvětlit, proč je dobré mít nižší zaměstnanost. Pokud to neumí, tak to abychom raději zregulovali regulátory.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.