Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Muži vs. ženy. Kdo lépe investuje?

Ekonomika

  10:47
Základní poučka z finančních trhů říká, že většina kupujících a prodávajících ví, že mají stejné informace. K výměně akcií dochází primárně proto, že mají jiné názory. Kdybychom předpokládali platnost tradičních ekonomických pouček, tak bychom věřili, že obchodování podléhá racionálnímu rozhodování.
babí léto přinese jasné nebe i mlhy (ilustrační foto)

babí léto přinese jasné nebe i mlhy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ale behaviorální ekonomie ukazuje jinak. Jedním aspektem, který tradiční ekonomie nebere v úvahu, je naše přehnaná sebedůvěra. Sebedůvěra ohledně našich schopností, znalostí.

Psychologie ukazuje, že muži trpí větší sebedůvěrou než ženy. A to hlavně v oblastech, které jsou považovány za doménu mužů. Ano, jsou to i finance.

Brad Barber a Terrance Odean zkoumali, zda tomu tak je. Hodnotili 35 tisíc obchodů uskutečněných individuálními investory. Jaký je jejich výsledek? Muži jsou skutečně aktivnější ve „své“ doméně: obchodují téměř o 50 procent častěji než ženy. Pořád si my chlapi můžeme namlouvat, že důvodem je naše lepší schopnost zhodnotit situaci na trhu a rychle reagovat, a přinášet tak vyšší zisk.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři nicméně zjistili, že tomu tak není. Muži neumí vybírat lepší akcie než ženy. Dokonce v průměru mají individuální investoři tendenci prodávat ty akcie, které mají následně o něco vyšší výnos než ty, které nakupují. Proto muži snižují svůj výnos častějším obchodováním téměř o procento ročně ve srovnání s ženami. Svobodní muži dokonce o více než procento.

Jinými slovy, rozhodování mužů a žen není v průměru úplně efektivní. A přehnaná sebedůvěra mužů výnos ještě snižuje prostřednictvím nadměrného obchodování. Závěr? Předat investování ženám nebo se alespoň oženit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.