Lidovky.cz

Ve stopách Detroitu. Miliardové dluhy trápí i Chicago či Los Angeles

Ekonomika

  7:00
Jednou z hlavních příčin krachu amerického města Detroit jsou vysoké náklady na důchody. Někdejší bašta amerického průmyslu však v penzijní pasti neuvízla jako jediná. Deficity na starobních účtech mají i jiná americká města - třeba Chicago nebo Los Angeles.

Silně zadlužené americké město Detroit doufá, že bankrotová ochrana před věřiteli zastaví jeho rozklad, který trvá již několik desetiletí. foto: Reuters

Gloria Killebrewová pracovala ve službách města Detroit 22 let. Nyní se ve svých 73 letech musí starat o manžela, který má za sebou tři infarkty a několik operací ledvin. Po té poslední musí třikrát týdně docházet na dialýzu. Nyní se Killebrewová bojí, že jí Detroit oseká penzi, která měsíčně činí 1 900 dolarů (asi 37 500 korun).

To je jen jeden z mnoha příběhů, které se nyní odehrávají v kdysi pyšném průmyslovém městě. Obyvatelé Detroitu, který minulý týden požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli, mají podobně jako Killebrewová strach.

"Nespíme dobře. Přemýšlíme nad tím, zda vše zvládneme. Právě teď nevíme," říká Afroameričanka. Dluhy Detroitu se odhadují na astronomických 18,5 miliardy dolarů (asi 365 miliard korun). Penzijní břímě v městě proslulém výrobou automobilů činí 3,5 miliardy dolarů (téměř 70 miliard korun).

Ve Spojených státech penze poskytuje soukromý i veřejný sektor. Mnoho velkých měst má dokonce vlastní důchodový systém. Detroit však není jediným americkým městem, které se potýká s vysokými náklady na důchody. Jak napsal list , americké penzijní fondy poskytované veřejným sektorem v roce 2010 vykázaly deficit ve výši 1,4 bilionu dolarů (více než 27 bilionů korun).

Miliardové dluhy

Ve složité situace se mimo jiné nachází Chicago, domovské město prezidenta Baracka Obamy. Chicagu byl nedávno kvůli vysokým penzijním závazkům ve výši 19 miliard dolarů snížen rating, agentura Moody's dokonce hovoří o čísle 36 miliard dolarů.

V problémech je i Los Angeles, které vykazuje penzijní břímě ve výši 9,4 miliard dolarů. Podle metodiky Moody's se toto číslo pohybuje na úrovni 32 miliard dolarů. K těmto údajům je však nutné dodat, že Chicago má asi 2,7 milionu obyvatel a Los Angeles dokonce 3,8. Oproti tomu v Detroitu podle údajů z roku 2010 žije pouze 700 tisíc lidí.

ČTĚTE DÁLE:

Proč ke krizové situaci došlo? Příčinou byly údajně přílišné sliby měst, které důchodcům slibovaly zdravotní péči, životní pojištění a další benefity. Již se ale nemyslelo na to, odkud potřebné prostředky vzít. Na mnoha místech USA je vyplácení veřejných penzí chráněno zákonem. Zrovna v Detroitu se ale škrty dají čekat. A místní proto musí počítat s tím, že se jim bude dařit hůř.

Mělo by se začít bourat

Ještě v 50. letech v Detroitu žily dva miliony obyvatel. Během několik vln ekonomických turbulencí zmizely tisíce pracovních míst a řada lidí odešla do jiných měst. Zbyly po nich celé vybydlené čtvrti, které se dnes postupně rozpadají.

Místní proto musejí přijít na to, jak Detroit znovu obrodit.  k tomu sesbírala několik dobrých rad. Předně by se měly začít bourat opuštěné budovy, které přitahují vandalismus a odpuzují případné nové obyvatele. Prodávat by se měla i opuštěná půda, kterou by si "za pár babek" mohli pořídit lidé, kteří se neodstěhovali.

Města jako Detroit také musejí přijít na to, jak se uplatnit v globalizovaném světě. Kvůli levné asijské konkurenci je totiž prozíravější soustředit se místo těžkého průmyslu na špičkové moderní technologie, případně na vzdělání nebo na rozvoj lokální zaměstnanosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.