Lidovky.cz

HANSEN: Průmyslové kovy se ujímají vedení

USA

  7:00
Vývoj cen klíčových kovů, tedy mědi nebo železné rudy určené k výrobě oceli, je stále ještě velmi závislý na poptávce Číny, jejich největšího spotřebitele. Tento trend byl zřejmý i minulý týden, když červencová data vyhnala dovoz železa na nový rekord. Dovoz mědi byl až o 12 procent vyšší než loni.
Slévárna – ilustrační foto.

Slévárna – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Měď se tak dočkala silné rally a podařilo se jí vymanit z ustálených hodnot. Spekulativní investoři v čele s hedgeovými fondy si už od února drželi u vysoce kvalitní mědi čisté krátké pozice a během minulého týdne jsme mohli vidět, jak se částečně vrhli na nakupování.

V Číně je přitom stále populární využívat měď jako zdroj financí. Než uvidíme první známky toho, že je měď skutečně určena ke spotřebě, a nejen k účelům financování, bude další růstový potenciál nad 340 centů za libru vysoce kvalitní čisté mědi spíše omezený.

Rally na průmyslových kovech poskytla podporu také stříbru. I tento kov je totiž v průmyslu využíván. Zlato, které mělo původně nakročeno až pod 1 300 dolarů za unci, našlo podporu na 1 264 dolarech. Pak ale přišel slabší dolar a silnější stříbro, takže kupci se začali ke zlatu vracet, až jej dostali do relativního bezpečí a nad zmiňovaných 1 300 dolarů za unci.

Vývoj drahých kovů bude záležet na očekáváních vyššího ekonomického růstu, nižší inflace a dřívějšího ukončení kvantitativního uvolňování ve Spojených státech. Právě tyto faktory přibrzdí jakékoliv naděje k oživení růstu cen. Zlato se potřebuje dostat opět nad 1 350 dolarů za unci, a až poté by se mohlo dočkat dalších nákupů. Do té doby je nejpravděpodobnější scénář takový, že žlutý kov bude pokračovat své obchodování v ustáleném rozmezí mezi 1 245 a 1 350 dolary.

Káva arabica těží z intervence vlády

Vysoce kvalitní káva arabica se nedávno propadla na nejnižší hodnoty za poslední čtyři roky. Teď se jí ale podařilo vzpamatovat a je jednou z nejlépe prosperujících komodit. Ještě uvidíme, zda jí pomohlo rčení “nízké ceny se léčí nízkými cenami”. Zatím však máme zprávy o tom, že brazilské pražírny běží na vyšší otáčky.

Arabice pomohla hlavně dlouho očekávaná akce ze strany brazilské vlády na podporu cen. Tamní kabinet totiž ve snaze pozvednout ceny kávy oznámil, že nakoupí tři miliony pytlů po 60 kilogramech a 149 dolarech, což bylo vysoko nad současnou tržní cenou pohybující se kolem 123 dolarů.

Tento krok přišel jako odpověď na výzvy zemědělců, kteří prodávali svou úrodu pod cenou, a jeho cílem je snížit množství kávy na trhu. Výhled pro rok 2013 i 2014 ale předpovídá rekordní úrodu, a vládní zásah má tak spíše pomoci ceny stabilizovat, než aby měl zásadní dopad na jejich další vývoj.

Na rozdíl od předešlých dvou let poskytuje současné léto na severní polokouli téměř dokonalé podmínky pro růst klíčový plodin, jako je kukuřice, pšenice a sójové boby. To vše s sebou nese negativní momentum, které se plodin v posledních několika měsících zarputile drží.

Loňské léto přitom doprovázelo především ve Spojených státech a také v černomořském regionu dramatické sucho. Tehdy následovaly rekordně vysoké ceny a nízký stav zásob.

V důsledku slabých cen v zemědělském sektoru jsme mohli vidět zvýšený prodejní tlak ze strany hedgeových fondů. Poslední data pak ukazují, že vyhlídky zemědělských cen jsou nyní chmurnější než kdy jindy. Hedgeové fondy držely k 30. červenci celkem 88 397 čistých krátkých pozic (futures plus opce). Ještě před měsícem to přitom bylo 211 000.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.