Lidovky.cz

Ekonomika

Dům duchů na Pohořelci je prázdný a chátrá. Sídlí tam však 83 firem

Squateři obsadili dům v Praze na Pohořelci foto: MAFRA – Michal Sváček

Aktualizováno
PRAHA - Zdevastovaný dům na pražském Pohořelci, který o víkendu obsadili squatteři, sice zeje prázdnotou, při pohledu do obchodního rejstříku by v něm však měl panovat čilý ruch. Sídlo v něm má totiž 83 firem personálně spjatých s realitní skupinou Czech Property Investments (CPI) miliardáře Radovana Vítka. Důvodem umístění sídla do neobývané budovy měla být její plánovaná rekonstrukce a zprovoznění, uvedla CPI.
  13:00aktualizováno  16:04

Matematici a řečtináři by měli radost. Na schránce zchátralého domu na Pohořelci poblíž Pražského hradu totiž najdete téměř celou řeckou abecedu. Od firmy Marissa Alfa až po Marissa Ypsilon.

Ačkoliv ve vybydlené budově nenarazíte na živou duši, poštu zde vybírá 83 akciovek a společností s ručeným omezením. Obchodní rejstřík na této adrese uvádí dokonce více než 90 firem.

V jejich představenstvech sedí většinou stejní lidé, vesměs spjatí s realitní skupinou CPI miliardáře Radovana Vítka. Akciové společnosti CPI patří i firma U svatého Michala, která dům vlastní.

Seznam firem sídlících v opuštěném domě na pražském Pohořelci.

Proč sídlí v liduprázdné budově takové množství firem? Důvody mohou být dva. Do středu Prahy se často stěhují firmy obávající se daňových kontrol. Kvůli vysokému počtu zaregistrovaných podniků se Praha 1 pohybuje na spodních příčkách žebříčku možnosti opakované finanční kontroly – návštěva berních úředníků tu hrozí zhruba jednou za sto let.

Zákon fiktivní sídlo společnosti povoluje. Stačí pouze pravidelně vybírat poštovní schránku. Při finanční kontrole pak musí firma pronajmout prostory pro jednání. Adresa, na které sídlí několik společností, je však berním úřadům podezřelá a společně s častými podezřelými transakcemi tak může úředníky na firmu spíš upozornit.

To potvrzuje i mluvčí pražské Finanční správy Miroslava Bardonková. „Problematické daňové subjekty si umíme najít a umíme si je zkontrolovat. Množství podniků v obvodu nehraje roli. Je to jen rozšířená mýlka mezi podnikateli,“ uvedla Bardonková pro server Lidovky.cz. Důvodem je podle ní spíše atraktivita adresy poblíž Pražského hradu.

„Na jiné adrese sídla a provozu firem není nic neobvyklého. Všechny firmy patří do holdingu CPI (všechny zde uvedené společnosti jsou dcery CPI). Důvod je prostý: v minulosti sem CPI plánovala přesun svého sídla, proto některé firmy registrovala na tuto adresu. Od záměru stěhování bylo však upuštěno,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí skupiny Michaela Winklerová.

O víkendu dům okupovali squatteři podporovaní několika desítkami demonstrantů. Aktivisté v budově uspořádali výstavu a koncert, v neděli však policejní zásahová jednotka dům vyklidila a zadržela 27 lidí. Squattery podpořil i Klub za starou Prahu.

Policii přivolal majitel domu – tedy akciová společnost U svatého Michala, jejíž jediným akcionářem je CPI ovládaná podnikatelem Radovanem Vítkem.

Realitní magnát Vítek

Vítek patří k nejbohatším lidem ve střední a východní Evropě. Jeho skupina CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní zhruba 12.700 nájemních bytů, a je tak po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. CPI dále kontroluje a spravuje stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a kanceláří, vlastní hotely a sklady.

ČTĚTE TAKÉ:

V listopadu Vítek koupil 30 procent akcií oddlužované lucemburské společnosti Orco Property Group a stal se jejím největším akcionářem. Loni skupina CPI zvýšila čistý zisk o 26 procent na 1,4 miliardy korun.

Miliardář Vítek plánuje další investice na francouzské Riviéře, v alpském středisku Courchevel a ve švýcarské Crans Montaně. V podobných luxusních projektech má nyní Vítek podle svého odhadu asi 250 milionů eur.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.