Lidovky.cz

Elop jako pátá kolona Microsoftu? Finsko pláče nad ztrátou národního stříbra

USA

  15:05
HELSINKY - Od chvíle, kdy v roce 1865 začala jako papírna, prošla Nokia mnoha obraty, včetně obchodu s gumovými holínkami a pneumatikami. Rozhodnutí finské společnosti prodat svou mobilní divizi, kdysi největší na světě, a následovat svého rivala, švédskou společnost Ericsson na cestě k výrobě telekomunikačních zařízení ale musí patřit k těm nejtrýznivějším, napsal list Financial Times.

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách foto: Reuters

V roce 2000, kdy byla Nokia na vrcholu, dosahovala tržní kapitalizace firmy skoro 250 miliard dolarů, z velké části díky byznysu s mobilními telefony. Tuto divizi se rozhodla prodat Microsoftu za pouhých 3,79 miliardy eur. Dalších 1,65 miliardy eur americká společnost zaplatí za licenci k využívání patentů Nokie.

Ve Finsku, kde se na Nokii kdysi pohlíželo jako na budoucnost země a podílela se zhruba na čtvrtině veškerých příjmů z daní právnických osob, už dohoda vyvolala vlnu sebezpytných úvah.

ČTĚTE VÍCE:

"Pro mnoho Finů, včetně mne, jsou telefony Nokia součástí prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Řada prvních reakcí na tuto dohodu bude emocionální," uvedl na Twitteru finský ministr obchodu a záležitosti EU Alex Stubb.

Jak se ale Nokii v posledních letech zmenšovaly tržby a zisky, rostly obavy. "Finsko to potřebovalo. Teď se probuďme a dejme se do práce. Nové příležitosti jsou všude," uvedl na Twitteru Ilkka Paananen, výkonný ředitel finské společnosti Supercell pro vývoj her.

Lumia 1020 s nejlepším fotoaparátem v chytrém telefonu, který je v současné době na trhu.

Otázky však pravděpodobně vyvolá role Stephena Elopa, který do čela Nokie přišel v roce 2010 z Microsoftu. Prodej chytrých telefonů, což je přepychová a nejvýnosnější část aktivit, a levnějších telefonů s omezenější nabídkou funkcí se během jeho působení propadl. Elop nahradil vlastní operační systém Nokie nevyzkoušeným softwarem Windows Phone od Microsoftu.

Chytré telefony Lumia měly pomalý start, pak se ale prodej začal vytrvale růst. Ale ačkoli Windows Phone je nyní v USA třetím největším operačním systémem, jeho podíl na trhu je podle mezinárodní společnosti Kantar Worldpanel jednom 3,5 procenta, daleko za softwarem iOS od Applu a systémem Android od Googlu, které mají společně víc než 90 procent. V Evropě má Windows Phone na prodeji chytrých telefonů podíl 8,2 procenta, daleko za Androidem s 66 procenty.

Elop – pátá kolona Microsoftu?

Krátce poté, co Elop přešel k Nokii, vypustil nechvalně proslulou varovnou poznámku, že Nokia je "hořící platforma" a je třeba neprodleně jednat na záchranu této finské skupiny. Když se teď do Microsoftu vrací jako šéf části mobilních telefonů - a silný favorit v hledání nástupce končícího šéfa americké společnosti Steva Ballmera - začíná se ve Finsku šeptat, zda Nokii řídil nezávisle, či nikoli.

Šéf Nokie Stephen Elop představuje nový smartphone Lumia 1020.

Nokia rychle zakročila, aby těmto spekulacím zabránila. Podle předsedy správní rady a nového prozatímního šéfa Rista Siilasmy je dohoda o prodeji "důležitým okamžikem další tvořivosti".

Microsoft a Nokia ale nějakou dobu zůstanou úzce spjaty. Microsoft Nokii nabízí 1,5 miliardy eur ve formě tří různých konvertibilních dluhopisů, dluhu, který je možné směnit za akcie za předem stanovenou cenu. Souhlasil také s desetiletou licenční smlouvou na použití názvu Nokia pro mobilní telefony.

Ballmer cítí příležitost

Pro Ballmera z Microsoftu převzetí mobilní divize Nokie završuje roky váhání, kdy se pletl do hardwaru pro chytré telefony, nevrhl se však do toho tak, aby se stal hlavním hráčem. Šéf Microsoftu přitom nenechal prostor k pochybám, že plné převzetí Nokie je navrženo tak, aby věci podstatně urychlilo.

"Myslíme si, že oproti současnému stavu dokážeme náš podíl na trhu podstatně zlepšit," uvedl v rozhovoru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.