Lidovky.cz

Zeman: Bakala nemá rezervu? Pak lze pochybovat o jeho schopnostech

Zprávy z EU

  17:28aktualizováno  18:20
BRUSEL - Podnikatel Zdeněk Bakala by měl v brzké době říci, zda si v období, kdy mu důl Paskov a další podniky vynášely, tvořil rezervy na horší časy, míní prezident Miloš Zeman. V Bruselu řekl, že pokud to Bakala nedělal, lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech.

Prezident Miloš Zeman foto: MAFRA- Tomáš Krist

Hlava státu hovořila s novináři po svém setkání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Schůzka byla první z řady Zemanových setkání při jeho dnešní a čtvrteční návštěvě v Bruselu.

"Já sám se domnívám, že skutečně schopný podnikatel v době, kdy důl Paskov a další jeho podniky vytváří zisky, si nechává něco na horší časy a vytváří si tedy takzvaný rezervní fond," prohlásil Zeman. Záleží prý nyní na Bakalovi, zda v brzké době sdělí, zda si takový fond vytvořil, či ne. "Pokud si ho nevytvořil, tak lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech," uzavřel prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Bakalu se upírá zájem v souvislosti s potížemi dolu Paskov, který na Frýdecko-Místecku zaměstnává na 3000 lidí a který je kvůli nerentabilitě před uzavřením. K jeho vlastníkům zprostředkovaně patří právě Bakala. Jeho mluvčí sdělil, že Bakala vlastní necelou třetinu akcií OKD. Český podnikatel má podle dostupných údajů zhruba poloviční podíl ve firmě BXR, která má téměř dvoutřetinový podíl v těžební společnosti NWR a té stoprocentně patří společnost OKD spolu s dolem Paskov.

Vláda nebude platit dluhy soukromých vlastníků OKD

Vláda nebude kupovat OKD, ani důl Paskov, a to ani, kdyby stál jen jednu korunu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to prohlásil premiér Jiří Rusnok. Vláda se prý bude soustředit na péči o lidi bez práce.

NWR v úterý oznámila, že důl Paskov uzavře, protože ve střednědobém výhledu zřejmě nebude konkurenceschopný. Představitelé OKD prohlásili, že pokud společnost ponese související náklady sama, zavře důl k 31. prosinci 2014. Pokud by těžbu dotoval stát, a v této souvislosti se hovoří o intervenci ve výši čtyř až šesti miliard korun, mohl by prý důl fungovat do roku 2018.

Pokud by byla podobná pomoc státu zvažována, musela by Praha prokázat, že otázka státní pomoci i problematika životního prostředí jsou v souladu s evropským právem, poznamenala dnes mluvčí Evropské komise Shirin Wheelerová. Projekt velkého finančního rozsahu, přesahující 50 milionů eur (tedy asi 1,3 miliardy korun), by navíc musel být schvalován v samostatné proceduře.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.