Lidovky.cz

Vládě USA zbývá málo času, bez dohody narazí na dluhový limit

Ekonomika

  14:49
WASHINGTON - Pokud se Kongres na poslední chvíli nedohodne na řešení rozpočtové krize, narazí americká federální vláda na konci čtvrtka na "dluhový strop", a přestane tak mít možnost dál si půjčovat pomocí nových dluhopisů. Žádná ekonomická katastrofa v podobě platební neschopnosti však zatím nehrozí, protože vláda bude mít v dalších dnech ještě dostatek peněz na plánované platby. Krize může nastat až v závěru měsíce, kdy vládě podle výpočtů nebudou stačit peníze na splátky úroků z dluhopisů, pokud neodloží jiné platby.

Barack Obama se připravuje na proslov před "rozpočtovou bitvou".

Senát a Sněmovna reprezentantů tak budou mít v příštích dnech stále čas na uzavření dohody o zvýšení dluhového limitu z nynějších 16,7 bilionu dolarů. Počátkem tohoto týdne se na obrysech kompromisní dohody domluvili šéfové obou stran v Senátu, není ale jasné, jak na to odpoví Sněmovna reprezentantů. Od vyčerpání dluhového stropu se však zákonodárci ocitnou pod silně zvýšeným tlakem na dohodu, protože kromě zesílené apokalyptické rétoriky politiků a médií se může začít projevovat nejistota na dosud relativně klidných finančních trzích.

ČTĚTE TAKÉ:

Zlom? Konec řijna

Prezident Barack Obama žádá bezpodmínečné navýšení dluhového stropu a uvolnění financí pro vládu. Ve sporu se opírá o podporu Senátu, který je pod kontrolou demokratů. Naopak republikáni, ovládající Sněmovnu reprezentantů, dosud pro svůj souhlas s uvolněním peněz pro vládu v novém fiskálním roce a zvýšením dluhového limitu kladli požadavky v podobě výdajových škrtů a změn v Obamově zdravotní reformě.

Americký ministr financí Jack Lew

Ministerstvo financí uvedlo, že bude mít k 17. říjnu k dispozici v hotovosti asi 30 miliard dolarů, a podle propočtů dokáže zřejmě díky daňovým příjmům hradit všechny platby včetně pohledávek věřitelů až do 29. října.

Pokud ministerstvo poté odmítne upřednostňovat splátky dluhů před ostatními platbami, zejména na důchody nebo zdravotní výdaje, postihne USA platební neschopnost podle agentury Reuters 30. října. Ministerstvo sdělilo, že splácet přednostně dluhy nechce, a navíc je to prý z technických důvodů nemožné, tomu ale někteří ekonomové a komentátoři nevěří.

Platební neschopnost v praxi

Pokud vláda promešká splátku úroků nebo jistiny dluhopisu, ocitne se technicky v platební neschopností. To by mohlo prudce srazit ceny amerických státních dluhopisů, těžce otřást dalšími trhy a vyvolat mezinárodní finanční krizi s následnou recesí.

Bude-li vláda delší dobu splácet dluhy na úkor ostatních plateb, způsobí to podle ekonomů propad domácí poptávky a tím i celé americké ekonomiky, což by mělo rovněž dopady na globální ekonomiku. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala, že neschopnost Washingtonu platit závazky by mohla svět přiblížit dalšímu období recese.

Katastrofu kvůli nezvýšení dluhového limitu však nečekají zdaleka všichni ekonomové. Nositel Nobelovy ceny Vernon Smith například vidí v hrozbě platební neschopnosti příležitost, jak zbavit USA prokletí dolaru jako rezervní měny. Výjimečná pozice dolaru přitahuje do USA enormní příliv investic, přispívající k vytváření nebezpečných cenových bublin ohrožujících celý svět, jako se to naposledy stalo za nedávné hypoteční bubliny, která vedla ke globální finanční krizi, uvedl Smith. Jiní ekonomové upozorňují podle časopisu Reason na to, že zmrazení dluhového stropu je jednou z mála věcí, která může donutit Obamovu vládu k omezení výdajů.

Finanční trhy nadále předpokládají, že politici dospějí v nejbližších dnech k dohodě a vyhlašovaná hrozba platební neschopnosti je nechává vesměs v klidu. Třebaže Obama už počátkem října Wall Street vzkázal, že by měla být rozpočtovou krizí znepokojena. širší index akciového trhu S&P 500 posílil o jedno procento a je asi procenta pod maximem z poloviny září.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.