Lidovky.cz

Záměrné ucpávání toalet aneb nejbizarnější pojistné podvody roku

Ekonomika

  16:32
PRAHA - Každý sedmý případ, který klienti nahlašují pojišťovnám, je podvod. Lidé jsou v tomto ohledu čím dál vynalézavější, a tak musí pojišťovny u svých klientů řešit například fingování vlastní smrti, poškozování aut sbíječkou nebo záměrné ucpávání a vyplavování toalet. Informoval o tom server ePojisteni.cz.
WC - ilustrační foto

WC - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle serveru, který patří mezi největší tuzemské online pojistitele, se prý podvodníci zaměřují především na zneužívání havarijního pojištění či povinného ručení. "Tyto podvody stále patří světově k nejčastějším. V Británii byl například letos odhalen gang, jehož členové záměrně vjížděli před jiná vozidla tak, aby došlo k lehké nehodě. Celkem si tak vydělali v přepočtu přes 16 milionů korun. "Neváhali ani schválně narazit do autobusu se 26 lidmi na palubě," uvedl David Holý z ePojisteni.cz.

Oblíbeným podvodem je záměrné nabourávání vozidel.

Ještě aktivnější gang odhalili letos vyšetřovatelé v USA. Skupina podvodníků zde záměrně poškozovala automobily sbíječkou a aranžovala z nich dopravní nehody. Celkem způsobili pojišťovnám škodu za asi 45 milionů korun.

Mnohem vzácnější je situace, kdy pojištěný finguje smrt rodinného příslušníka nebo dokonce svou. "V USA byl zaznamenán případ, kdy muž ohlásil, že jeho otec zmizel při plavání v oceánu. Záchranáři po muži marně pátrali, po čase byl prohlášen za mrtvého a synovi byla vyplacena životní pojistka asi osm milionů korun. Jen pár měsíců poté se ale podařilo údajně utonulého muže vypátrat v jiném státu," podotkl Holý.

Ne vždy se zadaří

Ne všichni podvodníci dokážou svůj plán dotáhnout do konce. "Příkladem může být muž z Číny, který se rozhodl předstírat svou vlastní smrt. Dokonce nechal své známé, aby jeho tělo nesli městem. Ten den bylo ale velmi horké počasí, muž nakonec podvod vzdal a "zázračně" ožil, protože se potřeboval napít," popsal nezdařený podvod Holý.

Naopak jiné podvody by patrně nikdy nebyly odhaleny, kdyby je jejich původci hloupě neopakovali. "Žena v USA dostala odškodné za to, že jí při návštěvě toalety v obchodním domě poškodila přetékající voda její pojištěné věci. Bohužel pro ni ale tentýž pojistný nárok uplatňovala ještě několikrát. Nakonec se ukázalo, že v obchodních domech sama toalety ucpávala a záměrně je nechala přetékat, aby mohla škodu na svém majetku ohlásit," uvedl Holý.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.