Lidovky.cz

Jsem nevinný, brání se Čech podezření, že obral drogové kartely o tři čtvrtě miliardy

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Internet na něj pořádá hon. Když se provalilo, že virtuální peníze bitcoin v hodnotě zhruba 800 milionů korun z anonymního on-line tržiště skončily neznámo kde, první indicie směřovaly k českému programátorovi Tomáši J. V exkluzivním vyjádření pro server Lidovky.cz se Tomáš snaží své jméno očistit. Důvod má pořádný – „po krku“ mu totiž jdou i okradení drogoví dealeři, kteří přes službu Sheep Marketplace prodávali své zboží po celém světě.
Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum.

Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. foto: Shutterstock

O ztracených bitcoinech informoval server Lidovky.cz v pondělí. Administrátoři „ovčího tržiště“ nejprve mluvili o hackerském útoku, poté zablokovali možnost výběru peněz a nakonec úplně přestlali komunikovat.

Velice rychle se pak internetem začala šířit série důkazů, které měly odhalit autora anonymního tržiště – programátora Tomáše J. z České republiky. Ten se teď oprávněně obává o svůj život, neboť na Sheep Marketplace byla k dostání řada ilegálního zboží včetně drog. A okradení kupující i prodávající jsou teď pořádně naštvaní.

„Lidé si myslí že jde o náš projekt. Navádí je k tomu i dokument, který zobrazuje mojí historii na českém internetu. Jak na Nette tak i na Root fóru (diskuzní skupiny programátorů – pozn. red.). Jeden projekt jsme řešili i s pirátskou stranou na jejich fóru,“ napsal Tomáš serveru Lidovky.cz poté, co se ohradil proti „pomluvám“ kolujícím na sociálních sítích.

Zemři, nebo zaplať!

Nyní se mu ozývají rozzlobení uživatelé z celého světa: „Našlo se pár lidí, kteří nám vyhrožují smrtí, popřípadě vyžadují úplatek.“ Proti nařčením se chce programátor z Břeclavi bránit i právně.

Tomáš se mezi odborníky na internetu vyptával, jak například zabezpečit právě internetové tržiště využívající platby v bitcoinech. Využít to chtěl u svého připravovaného projektu AnonymousTrade.com. Zároveň Tomáš poskytoval prostor webovým stránkám propagující Sheep Marketplace.

„Moje první setkání se Sheepem bylo, když nás uživatelé varovali, že u nás hostuje fanstránka sheepmarketplace.com. Tento web byl vypnut, protože porušoval zákony ČR,“ pokračuje vývojář.

Volavka?

Situace je zatím nejasná a vzhledem k tomu, že na Sheep Marketplace se prováděly ilegální obchody odehrávající se v zašifrovaném anonymním prostředí hlubokého webu, není mnoho způsobů, jak informace ověřit.

Objevily se dokonce také spekulace o tom, že za celý projekt je jen pastí FBI, která se na obchod s drogami na internetu zaměřila po odhalení provozovatelů známého on-line tržiště Silk Road (Hedvábná stezka).

Otázky a dopovědi

Server Lidovky.cz předložil Tomášovi jedenáct indícií, které ukazují právě na něj jako tvůrce „ovčího tržiště“. Na internetu je zveřejnil výzkumník Gwern Branwen:

1. Tomáš vlastní hostingovou službu pro doménu sheepmarketplace.com na virtuálním privátní serveru, na kterém bylo jen málo dalších domén. Několik z nich ovládal přímo on.

„Nejde o VPS server, ale o fyzický server, který je nyní na Slovensku v DataCube. Na tomto serveru je 17 projektů. Server není z nejnovějších a proto má svá omezení na počet projektů.“

2. Tento web byl velmi úzce propojen se samotným Sheep Marketplace. Užíval stejné základní technologie a zřejmě i stejné vlastní API (rozhraní pro programování aplikací  pozn.red.).

„Netuším přesně, co tímto autor myslí, ale řekl bych, že naraží na moji schopnost PHP a Nette Frameworku.“

3. Oficiální omluva není přesvědčivá. Web vznikl krátce po samotném Sheep Marketplace.

„Nevíme, kdy vzniklo oficiální tržiště Sheep Marketplace, a proto se k tomuto těžko mohu vyjádřit.“

4. Tomáš je první ze známých propagátorů Sheep Marketplace (1. února 2013). Doporučoval Sheep Marketplace a BMR (obdobné tržiště – pozn red.) jako alternativu Silk Road (11. dubna 2013).

„Netuším o jakou propagaci mělo jít a je velmi těžké se k tomuto bodu vyjádřit.

5. Tomáš je C++ programátor a vývojář v prostředí českého Nette Framework na systému Ubuntu. Přesně jako vývojář Sheep Marketplace.

„Vytvářel jsme určité programy v C++ asi před rokem viz odkaz nebo odkaz. kde šlo o projekt MAMP (Manager Apache MySql PHP). Pokud má někdo zájem, mohu ukázat zdrojové kódy nedodělaných projektů. Co se týče Nette a moje dotazy na fóru viz odkaz. Zde jsou naprosto pracovní dotazy ohledně projektů, které jsem vytvářel buď pro sebe, nebo pro zákazníky: v té době jsem řešil Šnekweb webhosting a zajímalo mě, jak nejvíc zautomatizovat registraci nového zákazníka a jeho potřeb.“

6. Tomáš si stěžoval na nároky na paměť "bitcoindů" na VPS serveru a probíral obtíže skrytých služeb u funkcí jako například e-mail.

„Ano, v minulosti jsem řešil náročnost bitcoin peněženky na serveru, kvůli projektu AnonymousTrade.com. Ale v tomto projektu jsem řešíl více problému viz odkaz, kde jsem se ptal, zda je možné vůbec takovou službu spustit. Bohužel mě moc právníků neporadilo a nezbylo mi nic jiného než se optat zkušenějších.“

7. Tomáš nebo jeho přítelkyně jsou aktivní uživatelé služby Tor (umožňuje nevyhledatelné spojení s internetem a "hlubokým webem" – pozn. red.), což dokazují snímky jejich počítače.

„To, že je kočka vyfocená u počítače, a je tam ikonka Toru je opravdu velice nebezpečné (ironie). Tor je základní součástí bitcoin peněženky kvůli rizikům z napadení serveru. Větší směnárny a jiné služby používají Tor, aby se vyhnuly útokům z venku. Pokud je problém si instalovat Tor kvůli mé práci, je to opravdu zlé.“

8. Není jasné, jaká je teď Tomášova práce.

Moje zaměstnání je samozřejmě jasné, jsem programátor na volné noze a můj příjem je z programování webových stránek a výdělku z reklam.“

9. Ale je jasné, že v říjnu pracoval na obchodní stránce, která měla potíže s účtováním vkladů.

10. Tomáš vydal soubor .htaccess (konfigurační složka webových serverů – pozn. red.), ve kterém byly stejné chyby jako na Sheep Marketplace.

11. Už dříve byl obviněný z podvodů s bitcoiny.

Body číslo 8, 9, 10 a 11 jsou nejasné a opravdu netuším co bych k nim napsal.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.